Japońska korporacja postawi fabrykę w Polsce

i

Autor: Mateusz Marek/PAP Japońska korporacja postawi fabrykę w Polsce

Japoński kapitał wchodzi do Polski! Premier potwierdził, zapłacą ponad miliard za fabrykę

2022-07-07 9:51

W czwartek 7 lipca w Ksawerowie pod Łodzią odbędzie się konferencja prasowa z udziałem członków rządu, m.in. Mateusza Morawieckiego. Jak podaje Puls Biznesu, na spotkaniu z prasą ma zostać ogłoszona nowa inwestycja japońskiej firmy Daikin, która wybuduje w Polsce zakład pomp ciepła za ok. 1,4 mld zł.

Japończycy zainwestują ponad miliard w fabryce w Polsce

Na konferencji 7 lipca w Ksawerowie oprócz premiera Mateusza Morawieckiego pojawić się mają także minister technologii i rozwoju Waldemar Buda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda, czy prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Drynda. Konferencja ma inaugurować największą w ostatnich latach inwestycję zagranicznej firmy w Polsce.

Puls Biznesu dotarł do informacji, że inwestorem jest japoński Daikin, który wybuduje fabrykę pomp ciepła za 300 mln zł (ok. 1,4 mld zł). Portal podaje, że to inwestycja wielkości LG Chem, z 2016 roku, gdy w Kobierzycach fabryka produkująca telewizory LCD i AGD zaczęła wytwarzać baterie do samochodów elektrycznych. Zainwestowano wtedy 1,3 mld zł, a rok później rozbudowano zakład za 4,5 mld zł, a w 2020 roku dołożono na dalszą rozbudowę 1,7 mld zł. W 2021 roku ogłoszono inwestycje na 1,4 mld zł.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Ksawerów będzie atrakcyjnym obszarem dla inwestycji

Jak czytamy w Pulsie Biznesu, od 10 czerwca trwa przetarg na grunty w Ksawerowie. Na sprzedaż wystawiono kilkanaście działek o łącznej powierzchni 31,7 hektarów, przy cenie wywoławczej 61,9 mln zł netto. Żeby przystąpić do przetargu trzeba było zapłacić 3 mln zł wadium do 24 czerwca, a czas na oferty był do 27 czerwca. Wyniki przetargu nie zostały jeszcze ogłoszone.

Obecnie w Ksawerowie działa już japońska firma Nippon Seiki, która planuje do 2023 roku zbudować fabrykę wyświetlaczy do samochodów i motocykli, które dostarczane są m.in. Porsche, BMW, Daimlerowi, Jaguarowi, Audi i Land Roverowi. Inwestycja ma kosztować 80 mln zł.

Sonda
Czy rząd powinien zabiegać, żeby zagraniczne firmy budowały fabryki w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze