14. emerytura a dodatek pielęgnacyjny. Czy dodatkowe świadczenia zmniejszają wysokość czternastki?

i

Autor: pexels,pixabay

14. emerytura

Jeszcze niższa 14. emerytura? Czy dodatek pielęgnacyjny może zmniejszyć “czternastkę”?

2023-09-04 3:41

Emeryci oprócz podstawowego świadczenia, emerytury zasadniczej, dostają także dodatki emerytalne, np. dodatek pielęgnacyjny. Co jednak w przypadku, gdy dodatek sprawia, że przekroczony zostanie limit 2900 zł brutto? Czy dodatek zostanie ujęty przy liczeniu 14. emerytury?

Czy dodatek pielęgnacyjny obniży 14. emeryturę?

14. emerytury, które będą wypłacane we wrześniu wyniosą 2650 zł brutto. Jednak seniorzy, których emerytury wynoszą ponad 2900 zł brutto będą mieli świadczenie pomniejszone według zasady "złotówka za złotówkę". Co więcej, osoby z emeryturami wysokości 5300 zł czternastki nie dostaną. Co jednak jeśli czyjeś zasadnicze świadczenie limitu nie przekracza, a pobiera dodatek, który w teorii pomniejszy jego czternastkę?

Jak podaje portal infor.pl, 14. emerytura nie zostanie pomniejszona o dodatek pielęgnacyjnyJak wynika z ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów przy pomniejszaniu świadczenia pod uwagę nie jest brany dodatek pielęgnacyjny, gdyż nie jest on ujęty w ustawie.

Czy dodatki emerytalne mogą pomniejszyć czternastkę?

Czy jednak wszystkie dodatki są wyłączone z tego limitu? Nie do końca. Limit 2900 zł brutto dotyczy świadczeń ujętych w art. 2 ustawy, który zawiera aż 16 punktów. W art. 2 ujęte jest świadczenie o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Czternastej emerytury nie powinny jednak obniżać dodatki kompensacyjne, dodatek za tajne nauczanie, dodatek dla sieroty zupełnej, jak i dodatki przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz represjonowanym.

Pieniądze to nie wszystko - Piotr Arak

QUIZ PRL: Żyłeś w PRL-u to musisz to znać! Tylko nieliczni rozwiną te skróty

Pytanie 1 z 10
PZPR:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze