JPK_VAT kolejny raz przesunięty. Resort finansów podał nową datę

2020-05-29 11:42 KaJa
Pieniądze
Autor: Pixabay 11 mln zł unijnego dofinansowania trafi do 30 firm, samorządów i stowarzyszeń na Warmii i Mazurach.

JPK_VAT czyli Jednolity Plik Kontrolny początkowo miał zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku, jednak plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Jako wiążący termin podawano 1 lipca, teraz wiadomo już, że JPK_VAT wejdzie do życia jeszcze później. Ministerstwo Finansów poinformowało, że termin został przesunięty o trzy miesiące. Jako wytłumaczenie takiej decyzji podaje się trudną sytuację polskich przedsiębiorców, którzy skupiają się na ratowaniu firm i odbudowywaniu swojej pozycji rynkowej, dlatego też to nie jest dobry czas na wprowadzanie nowych narzędzi.

JPK VAT to ustandaryzowany zbiór danych generowanych z systemów informatycznych wspierających księgowość przedsiębiorstw rozliczających podatek od towarów i usług. Od 1 kwietnia miały zacząć obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących JPK VAT dla dużych firm,  jednak w związku z pakietem osłonowym Ministerstwa Rozwoju dla wszystkich przedsiębiorców wiążący miał być termin 1 lipca, jednak z uwagi na panującą sytuację resort finansów zdecydował się na kolejną zmianę daty.

Czytaj również: Koronawirus - nowe zasady w sklepach

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r. - poinformowało w czwartek Polską Agencję Prasową Ministerstwo Finansów.

Zobacz też: Polacy wciąż unikają zakupów w galeriach handlowych

Według najnowszych założeń resortu JPK_VAT ma zacząć obowiązywać od 1 października 2020 roku. Jak powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski resort finansów rozumie trudną sytuację przedsiębiorców w czasie pandemii i walki z kryzysem gospodarczym, dlatego w tym szczególnym czasie nie będą dokładać firmom nowych obowiązków. Wszystkie informacje dotyczące składania dokumentów, korekt i zmian dostępne są na stronie podatki.gov.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Źródło: PAP

37 nowych autobusów elektrycznych wyjedzie w przyszłym roku na ulice Poznania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze