Tankowanie

i

Autor: pixabay.com

Już nie tylko Niemcy. Czesi jadą nawet 100 kilometrów, żeby zatankować w Polsce

2022-02-09 12:59

Szerokim echem odbiła się sprawa Niemców, którzy przyjeżdżają tankować do Polski ze względu na niskie ceny benzyny. Okazuje się, że nie tylko sąsiedzi zza Odry przyjeżdżają tankować na polskich stacjach. Z niskich cen benzyny chętnie korzystają również Czesi. Jak pisze "Puls Biznesu", niektórzy jadą nawet 100 km, żeby zatankować tańsze paliwo.

Czesi przyjeżdżają tankować paliwo na polskich stacjach

Jak pisze "Puls Biznesu" Czesi od kilku miesięcy przyjeżdżali robić zakupy do Polski, ale teraz również tankują na polskich stacjach, ze względu na ostatnie obniżki akcyzy i podatku VAT na paliwa. Niektórzy podróżują nawet 100 kilometrów do polskiej granicy. Taki stan rzeczy nie podoba się czeskiemu rządowi, który obawia się spadków dochodów do budżetu. Zaniepokojeni są również rolnicy.

ZOBACZ Niemcy szturmują granicę z Polską. Chcą tankować tanie paliwo

Dla Niemców ceny na polskich stacjach są niskie

W opinii doradcy premiera Czech Štěpána Křečka cytowanego przez "PB" obniżka podatków jest populistycznym ruchem polskich władz, który doprowadzi do wzrostu zadłużenia. Jego zdaniem uderzy to w czeskich handlowców, którzy zaliczą mniejsze obroty i uderzy to w czeski budżet. Spodziewany straty szacowane są na kilka miliardów koron. Turystyka paliwowa może uderzyć także w producentów rolnych, którzy mogą spodziewać się spadku popytu.

Paliwowe "El Dorado" może szybko się skończyć

"PB" powołując się na ekonomistów zaznacza, że jeśli dojdzie do eskalacji napięć na linii Rosja - Ukraina, to kurs złotego może drastycznie spaść, ze względu na dużą zależność Polski od wschodnich sąsiadów. Do tego korona czeska jest wobec złotego najsilniejsza od 22 lat. Ponadto problem różnic cen paliwa dotyczy głównie oleju napędowego, który w Czechach jest droższy o ok. 7 proc. niż w Polsce.

Sonda
Czy obniżone podatki na paliwa powinny zostać na stałe?

W "Pulsie Biznesu" czytamy również, że różnica cen wynika także z wyższych kosztów pracy w Czechach. Czesi zarabiają lepiej od Polaków i w analogicznej sytuacji, jak Niemcy, Polska może być przez nich traktowana, jako biedniejszy, więc i tańszy kraj.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany