Morawiecki: 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku od 2018 roku, ale nie dla wszystkich

2017-09-20 21:23
Banknoty, pieniądze
Autor: Paweł Kozioł

Rząd Beaty Szydło realizuje obietnicę wyborczą dotyczącą podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł na raty. Po tym jak w ubiegłym roku podniesiono ją z 3091 zł do 6,6 tys. zł dla najuboższych 3 mln Polaków, teraz wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy, wyższy próg bez podatku - 8 tys. zł. Ale nie skorzystają z niego wszyscy płatnicy, lecz 5-6 mln Polaków. Reszta nadal musi czekać na spełnienie wyborczych zapowiedzi, które premier Beata Szydło obiecywała dokonać w ciągu pierwszych 100 dni rządzenia, czyli do lutego 2016 roku.

- Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób - poinformował w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zobacz również: Ministerstwo Finansów zatrudni hakerów. Będą śledzić karuzele vatowskie

Minister finansów zapowiedział też podniesienie progu z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł - ten od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej i obecnie poprzedniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł - dodał polityk PiS. - Dzisiaj beneficjentem kwoty wolnej od podatku jest 3 mln 400 tys. osób. W nowym systemie będzie to 5-6 mln osób - podkreślił Morawiecki.

Przypomnijmy, że od 2017 kwota wolna od podatku wzrosła z 3091 zł do 6,6 tys. zł. Ale jedynie dla tych, którzy zarabiają nie więcej niż 6,6 tys. zł. Te osoby w ogóle nie muszą płacić podatku.

Przypomnijmy również, że w tej kadencji Sejmu posłowie PiS już dwukrotnie głosowali przeciwko podniesieniu dla wszystkich Polaków kwoty wolnej do 8 tys. zł. Czyli de facto opowiedzieli się za niezrealizowaniem wyborczej obietnicy premier Szydło.

Jest jednak też dobra wiadomość dla polskich podatników. Morawiecki podkreślił, że w związku z dobrą kondycją budżetu państwa, rząd PiS nie planuje podnosić podatków. Jednocześnie wicepremier zaznaczył, że nie ma co liczyć na obniżenie stawki podatku VAT.

Czytaj też: Split payment. Nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT utrudni życie przedsiębiorcom?

Sprawdź koniecznie: Morawiecki: po sierpniu mamy w budżecie ponad 5 mld zł nadwyżki

 


Źródło: "Rzeczpospolita"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze