Już w czerwcu 500 Plus dla dorosłych! Zobacz czy Ci przysługuje

i

Autor: stevewellsrealestate/cc0/pixabay Już w czerwcu 500 Plus dla dorosłych! Zobacz czy Ci przysługuje

Już w czerwcu 500 plus dla dorosłych! Zobacz, czy Ci przysługuje

2021-05-11 18:05

Niedawno obchodziliśmy piątą rocznicę wprowadzenia świadczenia Rodzina 500 Plus. Rząd podkreśla sukces jakim okazała się dla polskich rodzin ta pomoc i już planuje kolejną inicjatywę. Ma ona być wsparciem dla określonej grupy osób dorosłych i roboczo nazywana jest "500 Plus na zdrowie". Część pacjentów ma otrzymać dodatkowe pieniądze. Rząd PiS ma podać szczegóły pomysłu już niebawem. Jednak kto może liczyć na nowe świadczenie?

500 Plus na zdrowie dla dorosłych

Rząd PiS, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego chwalił się w kwietniu bieżącego roku, tym jak dużym sukcesem okazał się wprowadzony w 2016 roku program Rodzina 500 Plus. Od tego czasu powstało wiele innych świadczeń mających nazwę zbliżoną do pierwotnego programu. Tym razem nie jest inaczej.  Beneficjentami nowego programu 500 Plus ma być część pacjentów służby zdrowia. Informacje na temat 500 Plus na zdrowie ujawnił Dziennik Gazeta Prawna, który zapewnia, że Ministerstwo Zdrowia planuje przedstawić szczegóły nowego pomysłu już w czerwcu obecnego roku. Na razie podano jedynie informacje, że kluczowym dla przyznania świadczenia będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

ZOBACZ: Rewolucja w alimentach. Pieniądze od ręki po złożeniu formularzu w internecie

Rząd PiS planuje nowe 500 Plus

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznał w rozmowie z mediami, że osoby chcące skorzystać z nowej pomocy finansowej będą musiały wypełnić specjalną ankietę, która dostępna będzie właśnie w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety ma pozwolić systemowi określenie i zlecenie konkretnego pakietu badań i wystawienie odpowiedniego skierowania do specjalisty. 

- Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - powiedział Adam Niedzielski. To skierowanie ma być swoistym bonem zdrowotnym.

Kto będzie mógł skorzystać z bonu zdrowotnego?

Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia wprowadzanego właśnie przez resort zdrowia. Program przewidziany jest dla osób w wieku lat 40 i starszych. Minister Niedzielski podkreślił, że celem zdrowotnego 500 Plus jest to, żeby osoby w wieku 40 lat i więcej mogły zweryfikować swój stan zdrowia po ponad roku walki z pandemią koronawirusa COVID-19.

Rodzaj przeprowadzanych badań będzie się różnił w zależności od wieku, płci, a także przybitych przewlekłych chorób pacjenta. Kobiety będą kierowane między innymi na cytologię, czy mammografię. Natomiast mężczyźni na badanie prostaty. Każde skierowanie będzie zawierało badanie poziomu cholesterolu, pomiar ciśnienia, a także sporządzany zostanie lipidogram. 

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?
Super Raport 11.05 (Goście: Paweł Zalewski - PO, Robert Biedroń - eurodeputowany, Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Ryszard Terlecki
Najnowsze