500 Plus na zdrowie dla dorosłych
Rząd PiS, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego chwalił się w kwietniu bieżącego roku, tym jak dużym sukcesem okazał się wprowadzony w 2016 roku program Rodzina 500 Plus. Od tego czasu powstało wiele innych świadczeń mających nazwę zbliżoną do pierwotnego programu. Tym razem nie jest inaczej. Beneficjentami nowego programu 500 Plus ma być część pacjentów służby zdrowia. Informacje na temat 500 Plus na zdrowie ujawnił Dziennik Gazeta Prawna, który zapewnia, że Ministerstwo Zdrowia planuje przedstawić szczegóły nowego pomysłu już w czerwcu obecnego roku. Na razie podano jedynie informacje, że kluczowym dla przyznania świadczenia będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
ZOBACZ: Rewolucja w alimentach. Pieniądze od ręki po złożeniu formularzu w internecie
Rząd PiS planuje nowe 500 Plus
Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznał w rozmowie z mediami, że osoby chcące skorzystać z nowej pomocy finansowej będą musiały wypełnić specjalną ankietę, która dostępna będzie właśnie w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety ma pozwolić systemowi określenie i zlecenie konkretnego pakietu badań i wystawienie odpowiedniego skierowania do specjalisty.
- Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - powiedział Adam Niedzielski. To skierowanie ma być swoistym bonem zdrowotnym.
Kto będzie mógł skorzystać z bonu zdrowotnego?
Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia wprowadzanego właśnie przez resort zdrowia. Program przewidziany jest dla osób w wieku lat 40 i starszych. Minister Niedzielski podkreślił, że celem zdrowotnego 500 Plus jest to, żeby osoby w wieku 40 lat i więcej mogły zweryfikować swój stan zdrowia po ponad roku walki z pandemią koronawirusa COVID-19.
Rodzaj przeprowadzanych badań będzie się różnił w zależności od wieku, płci, a także przybitych przewlekłych chorób pacjenta. Kobiety będą kierowane między innymi na cytologię, czy mammografię. Natomiast mężczyźni na badanie prostaty. Każde skierowanie będzie zawierało badanie poziomu cholesterolu, pomiar ciśnienia, a także sporządzany zostanie lipidogram.