Mateusz Morawiecki, Krzysztof Ardanowski, Plan dla wsi

i

Autor: materiały prasowe

Kaczyński walczy o polską wieś. Zobacz, jak chce zdobyć głosy rolników

2018-07-25 14:14

Prawo i Sprawiedliwość straciło zaufanie rolników. Partia ma obecnie fatalne sondaże na wsi, dlatego prezes Jarosław Kaczyński wydał rozkaz swoim politykom – mają zrobić wszystko co w ich mocy, by to zmienić – poinformował „Fakt”. Przedstawiamy działania, jakie podejmują, chcąc odzyskać głosy rolników.

Jak czytamy w dzienniku, patria rządząca podpadła mieszkańcom wsi m.in. ustawą o ograniczaniu obrotu ziemią, która spowodowała, że rolnicy w ogóle nie mogą sprzedawać gruntów. Ponadto rolnikom podniesiono wiek emerytalny – nie mogą przechodzić już na wcześniejsze emerytury rolnicze, kobiety mając 55, zaś mężczyźni – 60 lat.

Rolnicy zmagają się również obecnie z wieloma problemami, o których pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Są to m.in. niskie ceny skupu owoców oraz straty spowodowane suszą. Wszystko to sprawiło, że nastroje na wsi są bardzo niespokojne i rolnicy postanowili wyjść w połowie miesiąca na ulice.

Walka o głosy

W obliczu powyższych faktów, przekonanie rolników do partii rządzącej może być nie lada wyzwaniem. PiS spróbował je jednak podjąć. Pierwszym krokiem była wymiana ministra rolnictwa. Miejsce źle ocenianego Krzysztofa Jurgiela zajął poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski. Prawdziwym orężem w walce o głosy wyborców ma być jednak Plan dla wsi, który ogłosili w środę, 18 lipca premier Mateusz Morawiecki i nowy szef resortu rolnictwa. Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, większe dofinansowania do paliwa rolniczego, wprowadzenie mechanizmu stabilizacyjnego cen i walka ze skutkami suszy – to tylko niektóre z jego głównych założeń.

Założenia Planu dla wsi

Większe dofinasowanie do paliwa rolniczego

W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego

Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.

Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny

Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.

Zdrowa polska żywność

Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.

Wsparcie rolnictwa na terenach górskich

W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.

Przeciw suszy

Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.

Polskie pasze

W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.

Rolnictwo dla ekologii

Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie

Minister Ardanowski poinformował, że założenia programu zostały wypracowane na podstawie rozmów z rolnikami w całej Polsce i wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom. Zapowiedział również, że program będzie rozbudowywany i doprecyzowany.


Źródło: „Fakt”, MRiRW, Superbiz.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze