Angela Merkel zaprzysiężona na kanclerza Niemiec po raz czwarty

i

Autor: archiwum se.pl

Kanclerz Niemiec w Polsce. Za nami spotkanie Merkel-Morawiecki

2018-03-19 19:40

Miesiąc po wizycie Mateusza Morawieckiego w Berlinie i kilka dni po rozpoczęciu swojej czwartej kadencji kanclerz Niemiec ponownie spotkała się z polskim premierem, tym razem w Warszawie. To druga zagraniczna delegacja Merkel za jej czwartej kadencji. Wcześniej kanclerz Niemiec odwiedziła tylko Francję.

Mateusz Morawiecki odwiedził Angelę Merkel 16 lutego w Berlinie. Tym razem kanclerz Niemiec przyjechała do Polski. Spotkanie polskiej i niemieckiej delegacji odbyło się 19 marca.

Zobacz koniecznie: Niemcy mają nowego kanclerza. Czwartą kadencję zaczyna Angela Merkel [ZDJĘCIA]

Z zapowiedzi rzeczniczki rządu, Joanny Kopcińskiej, wynikało, że na wokandę trafią kwestie związane z polsko-niemiecką współpracą militarną i energetyczną, budżetem UE, bezpieczeństwem energetycznym, kryzysem migracyjnym oraz przyszłością wspólnoty europejskiej po Brexicie. Politycy mieli rozmawiać m.in. o budowie Nord Stream 2, której stanowczo sprzeciwia się Polska. Magistrala ma zostać poprowadzona z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Kanclerz Niemiec spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Współpraca gospodarcza
Podczas poniedziałkowego spotkania Angela Merkel i Mateusz Morawiecki rozmawiali o współpracy gospodarczej i handlowej Polski oraz Niemiec. - Ona jest niemal modelowa, można powiedzieć bardzo bliska. Obroty handlowe przekroczyły 100 mld euro, są rekordowe i cały czas rosną, bardzo zbliżają nasze gospodarki do siebie. Przedstawiłem pani kanclerz założenia polityki gospodarczej naszego rządu, wskazując na taki nierozerwalny związek między wzrostem naszych gospodarek a zachowaniem wspólnego rynku, mechanizmami wspólnego rynku – ocenił premier.

Kryzys migracyjny
Mateusz Morawiecki potwierdził, że istnieje konieczność pracy nad wspólnymi rozwiązaniami państw członkowskich w kwestii przyznawania azylu dla uchodźców. - Uważamy, że cały system azylowy, system migracyjny i dotyczący uchodźców jest do przeglądu, remontu i chcemy pracować przy tym nowym kształcie systemu z naszymi partnerami europejskimi bardzo blisko. Zależy nam na wypracowaniu takiego wspólnego, europejskiego systemu i mechanizmu, który będzie akceptowalny, solidarnościowy. (...) Chcemy jednak poprosić naszych partnerów, aby uszanować też pewne delikatności związane z elementami wewnętrznej suwerenności – kogo, kto chce przyjmować i na jakich zasadach – stwierdził szef Rady Ministrów.

Partnerstwo Polski i Niemiec
Przedstawiciele Polski i Niemiec potwierdzili, że potwierdzają chęć współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego (Berlin-Paryż-Warszawa). Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie z deklaracji strony niemieckiej o chęci pogłębienia partnerstwa polsko-niemieckiego. - Z satysfakcją odnotowałem deklarowaną w umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji najważniejszych punktów agendy. Liczymy, że wkrótce dojdzie do takiego spotkania – powiedział premier. – Pragnę zapewnić, że Polska jest również gotowa do wypełniania treścią polsko-niemieckiego partnerstwa, zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim, jak i międzynarodowym. Uważam, że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w całej Europie – dodał szef rządu. Jak zaznaczył, współpraca ta nabiera szczególnego znaczenia w kontekście Brexitu i konieczności „wypracowania nowych ram finansowych, wspólnej polityki cyfrowej, wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa, czy polityki przemysłowej".

Polecamy: Wizy dla Ukraińców zostaną zniesione? Jest zgodna PE na krótkoterminowy pobyt

Rozmowy między stronami polską i niemiecką dotyczyły także „dyrektywy o pracownikach delegowanych, swobody świadczenia usług, mechanizmu podnoszenia konkurencyjności na jednolitym rynku oraz planowanych zmian w budżecie UE". Polska stoi na stanowisku, zgodnie z którym wkłady finansowe państw członkowskich powinny wzrosnąć, a Wielka Brytania nadal, chociaż w ograniczonej formie, powinna partycypować w unijnym budżecie.

Oprac. na podst. rmf24.pl, polskieradio.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze