Plastikowe butelki

i

Autor: Antranias / CC0 / pixabay.com Plastikowe butelki

Kaucja za butelki już pewna. Ile wyniesie depozyt za plastikową butelkę?

2021-04-14 15:48

Kaucje na plastikowe butelki mają poprawić sytuację ekologiczną. Tymczasem trwają dyskusje nad wysokością takich opłat. Okazuje się, że im kaucja za butelki plastikowe jest wyższa, tym częściej zwracane są one przez klientów. Jednak nie można tutaj przesadzić, by skutek nie był odwrotny od pożądanego. Jeśli ktoś tutaj "przedobrzy", to konsumenci mogą w ogóle zrezygnować z zakupu napojów i stracą na tym zarówno producenci, jak i sami sprzedawcy.

System Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, to system polegający na tym, że producenci przyszłych odpadów ponoszą w części lub w całości koszty ich zagospodarowania. Powinien on obejmować także system kaucyjny (zwrotu opakowań np. butelek). Mógłby on zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.

Jak podaje PAP, w raporcie ośrodka badawczego Eunomia Research & Consulting wskazano, że zgodnie z unijną dyrektywą plastikową (Single Use Plastics), do 2025 roku państwa członkowskie muszą osiągnąć określone poziomy selektywnej zbiórki opakowań plastikowych po napojach - odpowiednio 77 proc. w 2025 roku i 90 proc. w ciągu kolejnych dwóch lat. Jak to zrobić? Podstawową zachętą do wymiany, zwrotu opakowań powinna być odpowiednio wysoka kaucja. W raporcie wskazano, że kaucja jest mechanizmem zachęcającym do zwrotu opakowań, więc musi być ustalana na dość wysokim poziomie, tak by konsumenci czuli, że warto zwrócić puszkę czy butelkę po napoju. Oczywiście, nie wolno tu przesadzić. Kaucja powinna być proporcjonalna do ceny napoju, by konsument nie miał poczucia, że cena napoju poszła mocno w górę, bo wprowadzono kaucję. Taki ruch może mieć odwrotny skutek w postaci rezygnacji z zakupu, na czym traciliby producenci i sprzedawcy. A nie o to w tym wszystkim chodzi. Klient powinien mieć możliwość swobodnego zwrotu butelki w sklepie, specjalnych maszynach lub w stacjonarnym skupie. 

Raport ośrodka badawczego Eunomia Research & Consulting przygotowywany został dla firmy Tomra zajmującej się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą maszyn umożliwiających zwrot butelek po napojach.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze