Anna Moskwa w Sednie Sprawy: Węgiel za 2 tysiące złotych w przyszłym tygodniu w gminach

i

Autor: youtube.com

Dostępność węgla

Kiedy tani węgiel dla mieszkańców? Minister Moskwa zdradziła termin, to już lada chwila!

2022-10-27 11:26

Ceny węgla zaskoczyły w tym roku Polaków, szczególnie jak koszt zakupu tony zaczął przekraczać kwotę dofinansowania z programu dopłat do zakupu surowca. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przekazała w rozmowie z Jackiem Prusinowskim z Radia Plus, że to już "kwestia kilku dni", aż samorządy będą sprzedawać węgiel po cenie maksymalnie 2000 zł za tonę.

Kiedy węgiel po 2000 zł za tonę? Minister Moskwa zdradziła termin

Remedium rządu na wysokie ceny węgla miały być dopłaty, ale gdy one nie wystarczyły, uruchomiono program zapewnienia samorządom dostaw surowca. Założono, że samorządy będą sprzedawały mieszkańcom węgiel po maksymalnie 2000 zł za tonę, a nawet mniej, jeśli poniosą mniejsze koszty transportu. Jacek Prusinowski z Radia Plus zapytał minister Moskwę, kiedy w końcu Polacy będą mogli kupić węgiel w przystępnej cenie.

- Ustawa jest już w senacie, będzie szybki powrót do Sejmu i podpis prezydenta. W tym tygodniu to się powinno zamknąć, prezydent pilne ustawy szybko podpisuje - stwierdziła minister Moskwa.

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz

Jeśli samorząd nie przystąpi do programu, węgiel kupimy w sąsiedniej gminie

Jak zapewnia minister Anna Moskwa, działania "w terenie" już się rozpoczęły i wojewodowie zebrali zapotrzebowanie do samorządów. W całym kraju utworzono sypiska (po kilka w województwie, w odległościach ok. kilkudziesięciu kilometrów od siebie. Szefowa resortu zapewnia, że odstępność węgla to kwestia kilku dni, w niektórych gminach może to potrwać nieco dłużej.

- Wiele zależy od gminy, różne zapotrzebowania są, niektóre gminy jeszcze zbieraja zapasy i informacje o zapotrzebowaniu od mieszkańców. Połowa samorządów zgłosiła się do programu. Część samorządów zgłosiła, że tego węgla nie potrzebuje - to nieliczne samorządy, niektóre się zastanawiają i "stawiają opór", ale mam nadzieję, że uda się rozwiązać sytuacje. Jeżeli nie, to okoliczne samorządy pomogą mieszkańcom, bo ustawa też przewiduje taką sytuację, że samorząd z jakichś względów nie chce przystąpić do programu - powiedziała minister Moskwa. 

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze