Kierowcy Ubera z kasą fiskalną. Od 22 lutego możliwość płatności gotówką w stolicy

2018-02-02 18:00

Od 22 lutego kierowcy Ubera w Warszawie będą musieli posiadać kasy fiskalne. Decyzja firmy związana jest z wprowadzeniem możliwości płacenia za przejazd gotówką. Już od połowy grudnia firma testowała to rozwiązanie w stolicy. Testy wykazały, że liczba klientów Ubera, chcących skorzystać z takiej opcji przejazdu rośnie. Decyzja wywołała jednak niemałe poruszenie wśród kierowców.

Uber, globalna firma technologiczna, łącząca kierowców z pasażerami za pośrednictwem aplikacji wprowadza od 22 lutego możliwość płatności gotówkowych dla klientów w stolicy. To z kolei oznacza zmiany dla kierowców, którzy będą musieli posiadać kasy fiskalne. Do tej pory bowiem za przejazdy można było płacić z reguły kartą, która była podłączona do aplikacji - po przejeździe wskazana suma była automatycznie ściągana z konta użytkownika.
Od połowy grudnia 2017 roku przeprowadzono jedynie pilotaż możliwości płatności gotówkowych w Warszawie, ponieważ część kierowców otrzymało kasy fiskalne do testów. Początkowo skorzystało na tym ok. 10 proc. klientów Ubera, obecnie ma to być mniej więcej połowa mieszkańców stolicy. Wyniki pilotażu wykazały, że dzięki opcji płacenia gotówką za przejazd, kierowcy mają nawet o 40 proc. więcej zleceń. Część osób bowiem, które słyszała już wcześniej o Uberze, nie chciała z niego korzystać, ponieważ obawiała się konsekwencji wynikających z podpięcia karty płatniczej do aplikacji (np. kradzieży danych).

Firma jednak zdecydowała się na wprowadzenie tego rozwiązania w Warszawie na stałe. Na razie nie podjęto jeszcze żadnych decyzji w odniesieniu do innych miast, w których działa Uber.

Zobacz również: Uber zaostrza politykę. Jakie zmiany dla klientów?

 

Co to oznacza dla kierowców?
Od 22 lutego kierowcy będą otrzymywać zlecenia przejazdów, za które pasażerowie zapłacą gotówką. Do tego będzie potrzebna kasa fiskalna, a prowadzący pojazd będzie mieć obowiązek wystawienia paragonu. Opłata za przejazd po zakończonym kursie trafi do kieszeni kierowcy. Po tym terminie w aplikacji będzie uruchomiona funkcja informowania kierowcy o sposobie płatności za przejazd w trakcie akceptowania zlecenia. Uber podkreśla, że nie wymaga, aby kierowca akceptował wszystkie zlecenia, a więc jeśli nie będzie zainteresowany, będzie mógł wybierać jedynie klientów płacących za pośrednictwem aplikacji.
Zmiany wywołały dyskusję wśród kierowców korzystających z aplikacji. Spór toczy się głównie o to, czy de facto ci, którzy nie będą przyjmować gotówki, będą musieli posiadać kasę fiskalną i wystawiać paragony. Uber nie stawia sprawy jasno. Odpowiada, że kierowcy to zwykle niezależni przedsiębiorcy, prowadzący własną działalność gospodarczą lub jeżdżący u partnera, a więc zgodnie z prawem powinni rozliczać się z podatków i stosować się do wszelkich przepisów - tak, by nie wzbudzać podejrzeń Urzędu Skarbowego. Jednak firma raczej ZALECA, a nie NAKŁADA obowiązek, w myśl zasady, że każdy w biznesie jest „sam sobie panem".
- Wszyscy kierowcy, którzy wykonują przejazdy gotówkowe muszą mieć kasę fiskalną. Przygotowujemy naszych partnerów do wprowadzenia transakcji gotówkowych i ułatwiamy im przystosowanie się do zmian. W tym celu wynegocjowaliśmy bardzo korzystną umowę z firmą ELZAB, jednym z największych producentów kas fiskalnych w Polsce - skomentowała "Super Biznesowi" Magdalena Szulc z Biura Prasowego Uber Polska.

Jednocześnie firma zaznaczyła, że: "Wszystkie transakcje (gotówkowe i bezgotówkowe) są w systemie Uber w 100 proc. transparentne, a każda z nich jest rejestrowana w systemie. Każdy użytkownik, jak również przedstawiciele odpowiednich władz, mogą prześledzić ich przebieg na dowolnym etapie."

Sprawdź także: Za przejazd Uberem zapłacisz gotówką. Ułatwienie dla polskich klientów

 

Jak dostosować się do zmian?
Kierowcy, którzy posiadają już kasę fiskalną i chcą wykonywać przejazdy za gotówkę muszą wypełnić formularz dostępny na stronie Ubera. Firma radzi, że jeżeli kierowca jest podpięty pod konto partnera (osobę dla której firmy jeździ i co z tym związane - która rozlicza go z podatku, jednocześnie pobierając prowizję), „powinien poinformować partnera o swojej decyzji".
Uber przypomina, że możliwość otrzymywania opłat za przejazd w formie gotówki nie wyklucza przejazdów opłacanych bezgotówkowo. Natomiast nie ma możliwości wykonywania przejazdów jedynie za gotówkę.
Spółka jednocześnie poinformowała, że „aby pomóc w przystosowaniu się do nadchodzących zmian", nawiązała współpracę z firmą produkującą kasy fiskalne – Elzab K10+. W ofercie dostępnej na stronie Ubera widnieje opcja zamówienia tej kasy „z 19-procentową zniżką". Cena urządzenia po zniżce wynosi 1290 zł netto (plus podatek VAT) i ma zawierać opcję fiskalizacji, programowania, szkolenia z obsługi oraz integracji z aplikacją Uber.

Przejazdy w praktyce
Płatność gotówką będzie oznaczać, że informacja na temat tego, czy przejazd opłacony będzie gotówką, pojawi się na ekranie kierowcy, jeszcze zanim zaakceptuje zlecenie. Natomiast klient szukając dostępnego przejazdu będzie mógł wybrać opcję „płatność gotówką". Po dotarciu na miejsce kierowca zobaczy kwotę za kurs na ekranie swojego telefonu, wydrukuje paragon z kasy fiskalnej i wręczy go klientowi, który przekaże mu pieniądze.

Płatności gotówkowe zostały już udostępnione użytkownikom w wielu krajach na całym świecie, m. in. w Wielkiej Brytanii, Francji, USA czy w Chorwacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze