konfiskata aut pijanych kierowców

i

Autor: Shutterstock

Prawo

Kierowcy złapani po pijaku stracą auto! Nowe przepisy wchodzą w życie

2023-08-23 8:13

W piątek 7 lipca rząd uchwalił nowelizację ustawy pozwalającej na konfiskatę auta złapanym pijanym kierowcom. W ustawie zaszło kilka zmian względem pierwotnego projektu, ustalono również nową datę wdrożenia przepisów. Planowo miały wejść w grudniu 2022 roku, a zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 roku. Przedstawimy poniżej szczegóły ustawy.

Konfiskata auta pijanych kierowców. W niektórych przypadkach zdecyduje sąd

Zgodnie z pierwotnymi przepisami ustawy kierowca, który zostanie złapany na prowadzeniu auta z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, miał automatycznie stracić samochód. Miało się to dziać niezależnie od tego czy był sprawcą wypadku - wystarczy sam fakt zostania złapanym przez policję w trakcie jazdy pod wpływem. Ponadto, jeśli kierowca mający co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi spowoduje wypadek, również podlegałby konfiskacie samochodu. Zasada miała być stosowana także w przypadku recydywy (np. złapania ponownie na jeździe pod wpływem alkoholu).

Jednak w ustawie, która wejdzie w życie 14 marca 2024 roku, przepisy będą nieco łagodniejsze. W przypadku kierowcy, który mając od 0,5 do 1 promila we krwi spowoduje kolizję, to sąd zdecyduje czy skonfiskuje samochód. W przypadku kierowcy, który prowadził z 1 promilem we krwi lub więcej, konfiskata będzie obligatoryjna. Warto podkreślić, że przepisy dotyczą prowadzenia pojazdów mechanicznych, czyli każdego auta z silnikiem.

Jeśli auto będzie rozbite, trzeba będzie zapłacić jego równowartość

Ponadto w przypadku, gdy z różnych powodów konfiskata aut nie będzie możliwa (np. zostanie zniszczony w wypadku), sąd ma orzekać zapłacenie równowartości ceny pojazdu sprzed wypadku. Kierowca złapany na jeździe pod wpływem alkoholu autem służbowym, będzie musiał zapłacić nawiązkę wysokości przynajmniej 5 tys. zł na Fundusz Sprawiedliwości. 

Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Sonda
Czy pijani kierowcy powinni od razu dożywotnio tracić prawo jazdy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze