Kieszonkowe dla dziecka. Trzeba płacić za nie podatek?

2019-08-13 14:50 oprac. AG
Kieszonkowe poproszę
Autor: Istockphoto

Wiele osób daje dziecku kieszonkowe, wręcza wypełnione pieniędzmi koperty z okazji urodzin, a nawet dorosłym studiującym dzieciom systematycznie przelewa pieniądze na konto i nawet do głowy im nie przyjdzie, by rozliczać się z tego ze skarbówką.

Pieniądze na dziecko podlegają opodatkowaniu? W niektórych przypadkach może tak się zdarzyć. Opodatkowaniu lub konieczności informowania o wpłacie skarbówki nie podlega kieszonkowe, które można uznać za...alimenty lub środki na utrzymanie dziecka niepełnoletniego lub uczącego się. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą rodzice mają obowiązek utrzymywania dziecka aż do momentu, w którym jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Pozwała ojca o kieszonkowe i wygrała

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby darowizny ponad 9637 zł, jeśli nabywca należy do I grupy podatkowej. Do grupy tej zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szok! Co czwarta zabawka dla dzieci nie powinna trafić do sprzedaży

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy nabywca należący do tzw. zerowej grupy podatkowej (najbliższa rodzina) uniknie daniny, jeśli w ciągu sześciu miesięcy zgłosi darowiznę fiskusowi na formularzu SD-Z2. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje jednak przypadków, gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w ciągu pięciu poprzednich lat nie przekracza 9637 zł. To oznacza, że aby obliczyć kwotę wolną, sumuje się datki z pięciu lat.

 

Źródło: rp.pl

Najnowsze