Ksiądz kolęda

i

Autor: Shutterstock Ksiądz kolęda

Oszustwo "na kolędę"

Kolęda 2023. Uważaj na tych księży! Duchowny ujawnia, jak rozpoznać fałszywego księdza

2023-12-11 9:25

Już niedługo rozpocznie się okres, kiedy polscy księża wyruszą z kolędą do domów. Niestety, jest to również czas, który nie umyka uwadze oszustów udających kapłanów. Jak ustrzec się przed oszustwami podczas wizyty "na kolędę"? Ksiądz udziela rad. Choć może to brzmieć absurdalnie, fałszywi duchowni są bardziej powszechni, niż moglibyśmy przypuszczać.

Zazwyczaj parafianie szybko orientują się w oszustwie, zwracając uwagę nie tylko na dziwne zachowanie, ale także na ubiór. Ważna jest również twarz przestępcy, której nie kojarzą z kościoła. Mimo to niektórzy parafianie dają się złapać w pułapkę. Cel oszusta jest jeden - wyłudzić tradycyjną kopertę dla księdza.

Rady dotyczące rozpoznawania prawdziwego księdza udzielił ks. Paweł Kłysa, rzecznik archidiecezji łódzkiej, w rozmowie z "Faktem". Jak zaznaczył, większość parafian rozpoznaje przestępcę już na pierwszy rzut oka, ponieważ dobrze znają swojego prawdziwego księdza. - Po kolędzie zazwyczaj chodzi ksiądz z danej parafii. Gdy zastępuje go diakon lub inny kleryk, ogłaszane jest to w Kościele - podkreślił ksiądz.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa?

Udzielił również praktycznej rady dla tych, którzy mają wątpliwości. - Zawsze można poprosić księdza o wylegitymowanie się. Duchowni w archidiecezji łódzkiej posiadają legitymacje kapłańskie - dodał. Choć takie legitymacje nie są powszechne we wszystkich diecezjach, to już funkcjonują w znacznej ich części, a wzór można często znaleźć na stronach internetowych archidiecezji.

Aby uniknąć pułapki oszusta, zaleca się zwrócenie uwagi nie tylko na odpowiedni strój księdza, w tym stułę kapłańską, którą powinien mieć przerzuconą przez szyję. Każdy kapłan odwiedzający domy podczas kolędy powinien być ubrany w sutannę z charakterystycznymi guzikami, komżę oraz mieć wspomnianą stułę. Często posiada też podręczne kropidło i modlitewnik, a jego wizytę zapowiadają ministranci. W razie wątpliwości zaleca się zapytanie o proboszcza danej parafii lub o jakiś szczegół dotyczący jej funkcjonowania. Prawdziwy ksiądz z łatwością udzieli odpowiedzi. Terminy kolęd są zwykle dostępne na stronach internetowych parafii i ogłaszane podczas mszy. Wizyta w innym terminie powinna więc wzbudzić czujność.

QUIZ. Co wiesz o kobietach dygnitarzy PRL? Jak dobrze znasz Stasię Gierek i inne

Pytanie 1 z 12
Co zarzucano Stanisławie Gierek, żonie Edwarda Gierka?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze