Zakupy

i

Autor: Marco Verch

Kolejki w sklepach rozładuje sztuczna inteligencja polskiej firmy. Jak to działa?

2019-08-01 12:47

Kolejki w sklepach na wielu konsumentów działają jak płachta na byka. Tymczasem pracę kasjerów może regulować sztuczna inteligencja. Takie modele już tworzone są przez polskich specjalistów. Jak taki system ma działać?

Jedna z polskich firm (ITMAGINATION) właśnie stworzyła system oparty o sztuczną inteligencję, który przewiduje ruch w sklepie. Taki system pomaga w optymalizacji zatrudniania. Dodatkowo system ten pozwala na jak najlepsze rozłożenie towarów w sklepie, by usprawnić ruch klientów.

ZOBACZ TAKŻE: Gigantyczny wzrost cen. Ile kosztują tygodniowe zakupy?

Jak to działa w praktyce? System analizuje na bieżąco ruch w sklepie. Gdy dostrzega zwiększenie ruchu, to w formie smsa lub maila wysyłana jest wiadomość do kierownika sklepu. Ten ma chwilę na rychłe uruchomienie kolejnych kas. To znacznie usprawni funkcjonowanie sklepów i z pewnością poprawi komfort robienia zakupów. Teraz zwykle przychodzi kolejny kasjer, gdy do kas ustawiają się już pokaźne ogonki. Taką sytuację możemy zaobserwować w wielu marketach w kraju. Przy tym często wielu konsumentów po prostu się irytuje. Sztuczna inteligencja ma to zmienić.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak na zakupach nie wpaść w sidła oszustów?

System stworzony przez polski start up analizuje także dane historyczne, co umożliwia prognozowanie ruchu w sklepie. Brane są pod uwagę trendy, ułożenie produktów, dzień tygodnia, godziny odwiedzania sklepu, nadchodzące święta i wydarzenia, dane regionalne i pogodowe.


Źródło: „Rzeczpospolita”

Najnowsze