Rekordowe podwyżki

Kolejne 200 zł ekstra dla emerytów! Ogromny wzrost dodatków emeryckich

2022-11-02 16:53

Najnowsza waloryzacja dodatków do emerytur. W ślad za wysoką waloryzacją świadczeń jaką mogą seniorzy oczekiwać w przyszłym roku, również i wszelkie dodatki będą odpowiednio podniesione. Wysokość podwyżek bowiem zależy od wzrostu płac i inflacji. Biorąc te parametry pod uwagę, śmiało można założyć, że wskaźnik waloryzacji może wynosić rekordowe 20,8 proc. Obliczyliśmy ile mogą wynieść dodatki. Sprawdź w naszej galerii.

Waloryzacja dodatków emerytur. Czy to wystarczy polskiemu seniorowi?

W październiku rząd ogłosił, że w 2023 r. zostanie zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur. Oznacza to, że świadczenia te wzrosną o wskaźnik waloryzacji, ale z gwarancją minimalnej podwyżki. W projekcie zaproponowano minimalną gwarantowaną podwyżkę na poziomie 250 zł. W efekcie tych zmian minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł. 

W oparciu o najnowsze dane GUS o inflacji, która wyniosła 17,9 proc. Super Biznes wyliczył iż wskaźnik waloryzacji wyniesie 20,8 proc. W praktyce przy średniej emeryturze rzędu 2,5 tys. zł oznaczałoby to wzrost emerytury o 520 zł. Przy takiej podwyżce najniższe emerytury poszłyby w górę o blisko 300 zł, a te najwyższe rzędu 6 tys. zł nawet o blisko 1250 zł.

Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, przy aktualnym poziomie inflacji 17,9 proc i wzroście płac 14,5 proc. należy spodziewać się również dużych podwyżek dodatków do świadczeń wypłacanych z ZUS. Jak choćby dodatek do renty inwalidy wojennego. Obecnie z tego tytułu ZUS wypłaca 981,81 zł., po waloryzacji dodatek ten wzrósłby do 1186,03 zł., a więc o 204,22 zł. Popularny dodatek pielęgnacyjny podniesiony zostanie z kolei o  49,85 zł., a więc po podwyżce 289, 51 zł. Szczegółowe wyliczenia prezentujemy w galerii. 

Inflacja "nie powiedziała ostatniego słowa"

Ponad to emeryci i renciści z najniższym uposażeniem w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie nie będzie odprowadzana zaliczka na podatek. – Kwota wolna od podatku w skali roku to wciąż 30 tys. zł – wskazywała prezes ZUS. 

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 13-ta i 14 -ta emerytura mają być już na stałe wprowadzone do systemu. Dziś maksymalna kwota czternastej emerytury to 1338,44 zł brutto, czyli 1217 zł na rękę. Najniższa kwota świadczenia to 50 zł brutto, czyli 45 zł netto. Z kolei trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 r., a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Inflacja jednak "nie powiedziała ostatniego słowa" zatem można się spodziewać, że w 2023 r. drożyzna napędzi olbrzymie podwyżki dla seniorów. Pytanie kluczowe czy to wystarczy aby zrekompensować szalejącą drożyznę. Według rządowych szacunków na przyszłoroczną waloryzację ren i emerytur przeznaczone będzie blisko 42 mld zł. 

Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Najnowsze