Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

i

Autor: materiały prasowe Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Kolejne ułatwienia dla branż, w które najmocniej uderza koronawirus. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców walczy o to w ministerstwach

- oprac. AG 2020-11-27 12:31

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zadeklarował chęć udziału w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy, a Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedziało, że nie wyklucza „wprowadzania dalszych ułatwień dla przedsiębiorców z branż, które najmocniej odczuły skutki epidemii koronawirusa”.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Ministerstwa Rozwoju o udostepnienie projektów oraz inicjatyw reform i inwestycji, nad którymi trwają prace w związku z przygotowywaniem Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a także wyraził chęć zapoznania się z zebranymi materiałami celem rozpropagowania KPO wśród sektora MŚP. Ponadto Rzecznik MŚP przekazał do Ministerstwa Rozwoju postulaty dotyczące wsparcia przedsiębiorców dotkniętych negatywnymi konsekwencjami stanu epidemii celem wykorzystania ich przy projektowaniu KPO.

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika MŚP z 24 września 2020 r., Ministerstwo wskazało, że KPO to kompleksowy, wieloletni program odbudowy gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa oraz wzmacniania potencjału gospodarki w długim okresie. Powinien obejmować reformy oraz inwestycje publiczne na lata 2021-2023:

·       na rzecz realizacji krajowych priorytetów wynikających z Semestru europejskiego (Zalecenia CSR to szeroki zakres m.in. finanse publiczne, reformy ochrony zdrowia, rynku pracy, innowacje, kwalifikacje, polityki inwestycyjne, otoczenie biznesu);

·       na rzecz wzmocnienia odporności gospodarki na potencjalne kryzysy oraz

·       przyczyniające się do zielonej i cyfrowej transformacji. 

ZOBACZ: W sobotę wielkie otwarcie galerii handlowych. Lockdown zniesiony

Jak podaje biuro Rzecznika MŚP, Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że zaproponowało do KPO projekty z obszaru innowacji, cyfryzacji, zielonej gospodarki, GOZ, energetyki, termomodernizacji, stymulacji gospodarki, instrumentów wspierających samorząd terytorialny. Projekty dotyczą m.in: mikroelektroniki, wsparcia produkcji leków i stworzenia hubu biotechnologicznego, rozwoju sektora kosmicznego i obserwacji ziemi, wsparcia samorządów, rozwoju energetyki prosumenckiej, budownictwa oraz efektywności energetycznej budynków, wsparcia gmin uzdrowiskowych.

Prezes PKN Orlen złożył Super Biznesowi życzenia na 10-lecie powstania

Wśród nich wymieniono:

·       Podwarszawski Park Technologiczny Mikroelektroniki;

·       Fabryki uczące i platforma cloud manufacturing;

·       Hub biotechnologiczny;

·       Wsparcie produkcji leków biopodobnych/API;

·       Obserwacja Ziemi;

·       Wsparcie doradcze dla społeczności energetycznych OZE;

·       Finansowanie inwestycji społeczności energetycznych OZE

·       Reforma systemu finansowania termomodernizacji i wspierania nowego budownictwa;

·       Fundusz Energetyki Morskiej;

·       Centralny System Informacji Rynku Energii;

·       Inkubator społeczności energetycznych OZE;

·       Krajowy Fundusz Rewitalizacji;

·       Zrównoważony transport;

·       Program Polskie Uzdrowiska;

·       Rozwój kapitału ludzkiego na potrzeby nowoczesnej gospodarki;

·       Platforma edukacyjna wspierająca budowanie kompetencji proinnowacyjnych.

KPO w ostatecznym kształcę musi zostać przekazana do oceny Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku.

Rezydentki kociej kawiarni tęsknią za klientami

POLECANE: Czy w niedzielę 29 listopada sklepy będą otwarte?

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika MŚP z 29 września 2020 r., Ministerstwo poinformowało, że nie wyklucza prowadzenia dalszych ułatwień dla przedsiębiorców z branż, które najmocniej odczuły skutki epidemii koronawirusa. Ministerstwo wskazało, że: „Przedsiębiorcy mogą nadal korzystać z dostępnych środków wsparcia, m.in. z Pakietu pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 BGK. W ramach Pakietu można ubiegać się, np. o pożyczki płynnościowe POIR, dopłaty do oprocentowania kredytów zarówno nowych, jak i już zaciągniętych czy też o gwarancje de minimis do 80% kwoty kredytu. Firmy w kryzysie mogą również skorzystać z pomocy ARP w postaci środków na ratowanie lub restrukturyzację. Wniosek można złożyć w ARP bezpośrednio, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP albo drogą pocztową. Na pomoc ma zostać przeznaczone z budżetu 120 mln zł rocznie przez 10 lat. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie skorzystali ze środków wsparcia obsługiwanych przez właściwe urzędy pracy, np. z mikropożyczki, w dalszym ciągu mają możliwość taką pomoc uzyskać. Ponadto duże firmy w dalszym ciągu mogą wnioskować o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Finansowanie dużych przedsiębiorstw ma charakter indywidualny i obejmuje zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe, realizowane bezpośrednio przez PFR. Dodatkowo informuję o możliwości odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek do ZUS. Aktualnie z powodu epidemii ZUS nie nalicza opłaty prolongacyjnej związanej z tym wsparciem. Na wniosek przedsiębiorcy ZUS może również umorzyć składki, w przypadku, gdy uzna, że przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej. Przedsiębiorców na bieżąco wpiera również PARP, która na stronie w zakładce „Biznes a koronawirus” zamieszcza informacje na temat prowadzenia działalności w trakcie epidemii.

Do 30 listopada 2020 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji na usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie dostosowania firmy do nowych realiów rynkowych.”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze