Kolejny bank ukarany za niedozwolone klauzule w umowach kredytowych

2019-01-22 8:30
Franki szwajcarskie
Autor: Shutterstock

Osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich coraz częściej wstępują na drogę sądową przeciwko swoim bankom. Kilka razy udało się już frankowiczom wygrać prawnicze batalie i udowodnić niedozwolone zapisy w podpisywanych przez siebie umowach kredytowych. Tym razem karę za niedozwolone praktyki na Deutsche Bank Polska nałożył UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Deutsche Bank Polska karę w wysokości  blisko 7 mln złotych. Zgodnie z decyzją za niedozwolone uznano trzy klauzule stosowane przez bank w pospisywanych umowach kredytowych we frankach szwajcarskich oraz euro. Dotyczyły one przede wszystkim kwestionowanych przez prezesa UOKiK wyliczeń kursów walut i wykonywania umów kredytów przez klientów banku. Postępowanie wobec spółki wszczęto już w maju 2017 roku.

Prezes UOKiK uznał, że klauzule na umowach dotyczyły nieprecyzyjnych i niejednolitych zasad kurów walut. Takie działania są szczególnie mylące dla osób posiadających zobowiązania we frankach szwajcarskich czy euro.

- Takie klauzule są ważne dla osób, które mają kredyty hipoteczne w walutach obcych. Jeżeli byłyby jasne, precyzyjne, konkretne, to klient banku wiedziałby w odpowiednim momencie, ratę w jakiej wysokości zapłaci. W tym przypadku nie mógł sam zweryfikować, jak Deutsche Bank Polska oszacował wysokość kursu waluty obcej – podkreśla Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Deutsche Bank Polska w swoich umowach zawarł także dwa punkty dotyczące zmian kursów walut. Spółka mogła zmieniać wysokość spreadu walutowego (dodatkowych kosztów wymiany walut: marży banku lub kantoru oraz kosztów przeprowadzenia transakcji) bez wskazania jego górnej granicy. W rzeczywistości oznaczało to, że bank mógł dowolnie podnosić koszty.

Za stosowanie niedozwolonych zdaniem UOKiK przepisów nałożono na Deutsche Bank Polska 6 982 145 złotych kary. Rozporządzenie nie jest prawomocne, a bank może odwołać się od niego do sądu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze