Parlament Europejski, Unia Europejska

i

Autor: IBL

Komisja PE za uruchomieniem wobec Polski art. 7 traktatu o UE

2018-01-29 20:04

Rezolucja popierająca uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski art. 7 traktatu o UE została przyjęta przez komisję, w skład której wchodzą członkowie europarlamentu. Za jej uchwaleniem głosowało 33 europosłów z Komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, 9 europosłów opowiedziało się przeciw.

20 grudnia 2017 r. Komisja Europejska apelowała, aby państwa członkowskie UE uruchomiły art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski w związku z zarzutami łamania przez nasze państwo zasad praworządności. O szczegółowych założeniach traktatu pisaliśmy tutaj. We wspomnianym artykule zapisano, że państwa członkowskie mogą stwierdzić istnienie „wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez dane państwo wartości unijnych". Aby artykuł został uruchomiony, muszą opowiedzieć się za tym cztery piąte państw członkowskich. Teraz Komisja Parlamentu Europejskiego przegłosowała rezolucję, która ma skłonić polski rząd do przeprowadzenia zmian.

Zobacz: Komisja Europejska uruchamia artykuł 7 traktatu UE ws. Polski. Co to oznacza?

KE ma zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niestosowania przepisów o obniżonym wieku emerytalnym wobec sędziów i sędzin. Komisja oczekuje również, że wyboru nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie dokonywało środowisko sędziowskie. Ponadto sprzeciwia się skróceniu kadencji sędziów-członków Rady. Inne zalecenie KE obejmuje „przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem, oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

Polecamy: Nowy rząd z wotum zaufania. Jakie inwestycje planuje premier Morawiecki?

Komisja wezwała Radę Unii Europejską do „podjęcia szybkich działań zgodnie z postanowieniami zawartymi w artykule 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej". Wezwała także Komisję Europejską i Radę UE „do pełnego i regularnego informowania Parlamentu o poczynionych postępach i działaniach podejmowanych na każdym etapie procedury".

Oprac. na podst. polsatnews.pl, tvn24.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze