Dłużnicy tam ukrywają pieniądze, komornik bezsilny

i

Autor: Shutterstock (2), Revolut / Materiały prasowe

Zadłużenie

Komornicy bezsilni! Dłużnicy tam przekierowują swoje wpływy

2025-01-24 12:26

Revolut działa w Europie na licencji Banku Litwy. W Polsce nie jest jednak bankiem. Pomimo, że numer IBAN (międzynarodowy numer rachunku bankowego) jest "wypożyczany", to klient nie widnieje w systemie bankowym. To utrudnia komornikowi i skarbówce ustalenie poprzez system Ognivo, czy dłużnik ma dochody i gdzie one trafiają. Komornik sądowy Sławomir Kaźmierczak wyjaśnia, że egzekucja konta Revolut z zagranicznym IBAN (czyli środków przewalutowanych np. na euro) jest trudniejsza i wymaga międzynarodowej współpracy. 

Super Biznes SE Google News
Autor:

To rachunek poza jurysdykcją polskiego urzędu skarbowego

W świetle przepisów polski komornik nie ma uprawnień do działań międzynarodowych. Konto za granicą (w EU) może być zajęte jedynie przez lokalne organy egzekucyjne po uzyskaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego. W przypadku innych destynacji, wymagany jest tytuł egzekucyjny właściwego sądu i egzekucji dokonują lokalne organy. Revolut jest właśnie platformą internetową, która pozwala z poziomu aplikacji dowolnie zarządzać pieniędzmi. 

Posiadając tam konto firmowe bądź osobiste można przewalutowywać środki, inwestować w kryptowaluty, na giełdzie, wykupić ubezpieczenie, a nawet zarezerwować nocleg. 

Jak cytuje Interia, "gdy miałem konta w zwykłych bankach, ciągle musiałem je zmieniać, bo komornik blokował mi pieniądze od razu, jak tylko jakieś wpływały, a teraz mam święty spokój" - powiedział serwisowi pan Roman, który ma dług wynoszący 80 tys. zł i posiada konto w aplikacji.

Inny komornik cytowany przez portal mówi, że to "rachunek poza jurysdykcją urzędu skarbowego i komorników. Jego popularność wynika wyłącznie z faktu, że jest poza strukturami systemu Ognivo i dłużnicy radośnie korzystają z tej luki prawnej, lekceważąc wyroki sądów i swoje zobowiązania" - twierdzi Robert Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej w rozmowie z Wyborczą zaznacza, że nie jest to całkowita bezkarność. Jak czytamy "jeśli poprosimy np. pracodawcę, by przesyłał pieniądze na konto Revolut, komornik może zająć wynagrodzenie u samego pracodawcy. Dodatkowo, Krajowa Rada Komornicza pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które nawet w takim przypadku zapewnią skuteczną egzekucję długów".

Revolut zapewnia, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym, prawem europejskim i lokalnym prawem krajów członkowskich. 

"Współpracujemy na co dzień z polskimi instytucjami państwowymi, urzędami nadzorującymi rynek, organami podatkowymi, policją, prokuraturą, sądami. Każda sprawa lub pismo urzędowe, które trafia na nasz polski adres w Krakowie, jest przekazywane dalej do odpowiednich zespołów, które następnie się nią zajmują (np. działu prawnego). Gdy trafia do nas wniosek lub decyzja polskich organów państwowych (np. decyzja polskiego sądu) odnośnie konta klienta, postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem." -czytamy w komunikacie prasowym.

QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Dokończ hasło propagandowe: "Program partii – programem..."
QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze