pusty portfel

i

Autor: Pixabay.com

Finanse Polaków

Komornicy coraz częściej pukają do drzwi Polaków. W zastraszającym tempie rośnie liczba egzekucji

2022-09-01 12:11

Rosnąca inflacja i drożejące kredyty zaczynają się już odbijać na domowych budżetach Polaków. według danych Krajowej Rady Komorniczej, w 2021 r. prowadzonych było aż 7,9 mln spraw egzekucyjnych, czyli 66 proc. więcej niż rok wcześniej. - Są spore szanse na to, że ta liczba będzie jeszcze wyższa, ponieważ 15 kwietnia zniesiono obowiązujący w pandemii zakaz eksmisji, czyli "zawieszone" postępowania odzyskały swój bieg - zwracają uwagę eksperci z kancelarii Intrum.

Dramatyczne dane

Liczba niespłaconych zobowiązań, które trafiają do egzekucji komorniczej rośnie w bardzo szybkim tempie: według danych Krajowej Rady Komorniczej, w 2021 r. prowadzonych było aż 7,9 mln spraw egzekucyjnych, czyli 66 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje Interia. Jednocześnie jak dodaje portal, ta liczba będzie jeszcze wyższa, ponieważ 15 kwietnia zniesiono obowiązujący w pandemii zakaz eksmisji, czyli "zawieszone" postępowania odzyskały swój bieg - zwracają uwagę eksperci z kancelarii Intrum.

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

Skarga pauliańska. Co to takiego?

Jak czytamy na portalu,  wiele osób usiłujących "uciec" z obciążonym długami majątkiem nie zdaje sobie sprawy z istnienia narzędzia prawnego, które ułatwia wierzycielom zabezpieczyć swoje roszczenia.

- Niewiele osób wie o istnieniu skargi pauliańskiej, czyli specjalnego narzędzia prawnego, przysługującego wierzycielom, które sprawia, że takie wyzbycie się majątku jest w rozumieniu prawa nieskuteczne - przekonują eksperci Intrum.

-Komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego i wniosku egzekucyjnego wysłanego przez wierzyciela. Tymczasem z windykatorem możemy ustalić taki harmonogram spłaty, który będzie dla nas wykonalny, biorąc po uwagę wysokość naszych dochodów. Unikanie kontaktu z windykatorem może jedynie pogłębić problemy i w konsekwencji sprawić, że jedyne, co wierzyciel może zrobić, to skierować sprawę do komornika, a potem, jeśli zaistnieją do tego przewidziane prawem okoliczności, także wykorzystać prawo do złożenia skargi pauliańskiej - wyjaśnia Wioleta Sobiech, ekspert Intrum, cytowana przez Interię.

Ekspertka wyjaśnia, że skarga pauliańska to rodzaj powództwa, które ma prawo wnieść wierzyciel, gdy osoba zadłużona świadomie pozbyła się swojego majątku na rzecz osoby trzeciej, a wierzyciel nie może przez to odzyskać należnych mu świetle prawa pieniędzy. Wierzycielem może być tu inna osoba prywatna, instytucja lub przedsiębiorstwo - także firma windykacyjna, działająca w ich imieniu.

Sonda
Czy miałeś już do czynienia z komornikiem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze