Portfel

i

Autor: pixabay

Szalejąca inflacja

Kończą się oszczędności Polaków! Ograbiła ich inflacja

2023-01-24 19:01

Szacunki ekonomistów Citi Handlowego nie pozostawiają wątpliwości - nadmiarowe oszczędności Polaków wyczerpują się. Jak wskazują eksperci zwiększa to ryzyko spadku konsumpcji. Jednocześnie zaznaczają, że równocześnie powinno zmniejszyć to presję inflacyjną.

Polacy mają coraz mniej oszczędności

Analitycy Citi Handlowego przeanalizowali styczniowe dane GUS-u o oszczędnościach i dochodach gospodarstw domowych. Stopa oszczędności gospodarstw domowych w III kwartale wyniosła 5% wobec -0,8% kwartał wcześniej. "Oznacza to, że o ile w pierwszej połowie roku konsumpcja była podtrzymywana na wysokim poziomie poprzez redukcję oszczędności, o tyle w drugiej połowie roku ten proces został już zatrzymany" - tłumaczą ekonomiści. Oznacza to, że stopa oszczędności powróciła sposób do poziomów bliskich średniej długoterminowej.

"Najpopularniejsza wydaje się teza o tym, że jest on efektem podwyżek stóp procentowych, które miały skłonić gospodarstwa domowe do większych oszczędności" - wskazują analitycy i dodają, że ujemna realna stopa procentowa na poziomie -10% "z trudem może przekonać do odkładania konsumpcji na przyszłość". Analitycy Citu Handlowego oceniają, że wyczerpanie pandemicznych oszczędności zwiększa ryzyko spadku konsumpcji w ujęciu rok do roku w I kwartale. "Do odbicia konsumpcji zapewne doszłoby dopiero, gdy spadek inflacji zapewni poprawę dynamiki płac realnych" - przewidują.

Jednocześnie jak wynika z opublikowanego we wtorek Radaru konsumenckiego ARC Rynek i Opinia w styczniu wzrósł optymizm polskich konsumentów, jednak jak wskazano w raporcie na razie "nie przekłada się to jednak na plany zakupowe".

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze