Wojna na Ukrainie poprawia rynek najmu w Polsce

i

Autor: AP Wojna na Ukrainie poprawia rynek najmu w Polsce

Konflikt na Ukrainie wpływa na rynek najmu mieszkań w Polsce

2022-02-18 8:29

Napięcie między Ukrainą a Rosją może się odbić na rynku nieruchomości w Polsce. Scenariuszy może być co najmniej kilka. Ręce zacierają właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem. Im odpływ Ukraińców w pandemii mocno dał się we znaki - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza". A teraz w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie może być więcej chętnych na wynajem mieszkania w Polsce.

Konflikt na Ukrainie poprawia rynek najmu w Polsce

Gazeta rozmawiała z panem Adamem, który w 2018 roku kupił dom w okolicach Sanoka na Podkarpaciu z przeznaczeniem na najem. Po wybuchu pandemii chętnych z Ukrainy nie było, a teraz jest coraz więcej. Według gazety, eksperci są zgodni, że napięcie na linii Ukraina - Rosja może ożywić rynek najmu w Polsce. "Zagrożenie wojną na Ukrainie może doprowadzić do nowej fali imigrantów, którzy muszą przecież gdzieś mieszkać" - zauważa główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Gazeta pisze, że kryzys na Wschodzie może wpłynąć także na ceny na rynku nieruchomości, ale scenariuszy jest kilka.

 "Jeśli potyczka wojenna będzie trwała jeden lub dwa miesiące, wtedy wpływ na rynek nieruchomości w Polsce może się okazać niezauważalny. Jeżeli jednak będzie to konflikt zbrojny długookresowy i dojdzie do walki na terenie całej Ukrainy, a do tego do zaangażowania Polski w dostawy sprzętu, pomocy humanitarnej, organizacji szpitali, jeśli dojdzie do zablokowania dostaw gazu przez Rosję do Europy Zachodniej, to stanąć może część fabryk w Europie i Polsce, większość inwestorów wyjdzie z Polski, wzrosną dodatkowo ceny gazu, wzrośnie inflacja i spadnie gwałtownie PKB, wtedy ceny nieruchomości mogą spadać" – twierdzi dyrektor zarządzający w Cenatorium Mariusz Kurzac. Gazeta zwraca też uwagę, że Ukraińcy, którzy - szukając schronienia - przyjadą do Polski, mogą się zdecydować nie tyle na wynajęcie, co na zakup mieszkania. 

Tańczące z promocjami 11.02.2022r.
Sonda
Wolisz dom czy mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze