Garnki w szufladzie

i

Autor: Häfele

Nowe przepisy 2023

Koniec "garnkowych naciągaczy". Nowe przepisy mogą uratować klientów

2023-01-02 20:58

W życie weszły przepisy mające na celu ochronę Polaków na pokazach i prezentacjach handlowych. Nowe przepisy zakładają wydłużenie czasu na zwrot kupionego towaru oraz brak możliwości dokonania zakupu na raty lub kredyt.

"Garnkowi naciągacze". Ofiary to najczęściej seniorzy

Ofiarami "garnkowych naciągaczy" padali najczęściej seniorzy. Często dawali się namówić na zakup produktów o wartości kilku- a nawet kilkunastu tysięcy złotych - wartości znacznie wyższej niż ta rynkowa. Starsze osoby namówione na zakupy - często decydowały się na rozłożenie płatności na raty. W przypadku zalegania z płatnościami "do gry" wkraczał komornik egzekwując należności. Ten wyrachowany proceder ciągnął się latami.

Teraz pojawiło się przysłowiowe "światełko w tunelu". W życie weszły przepisy, których głównym celem jest ochrona potencjalnych klientów biorących udział w pokazach i prezentacjach handlowych. Jak informuje dziennik "Fakt" na mocy nowych przepisów nie będzie można żądać od razu zapłaty za produkt, a także oferować umów kredytowych na takie zakupy. Co istotne nowe przepisy będą obowiązywać dopiero umów zawieranych od 1 stycznia 2023 r.

Nowe przepisy w 2023 roku. Celem ochrona klientów

W przypadku ofert składanych poza pokazami/prezentacjami klient będzie miał 30 dni na odstąpienie od umowy na zakup. W przypadku pokazów nadal będzie 14 dni na odstąpienie od takiej umowy i zwrot towaru, który nie może nosić śladów użytkowania.

Ponadto zgodnie z przepisami obowiązuje zakaz zawierania umów finansowych podczas takich zakupów. Zawarta w takiej sytuacji umowa, np. pożyczki, będzie nieważna z mocy prawa - informuje dziennik "Fakt". 

Sprzedawca natomiast ma zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy - w przypadku zakupów na pokazie jest to 14 dni, w przypadku zakupów np. podczas wycieczki to 30 dni.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku abonamentu/ pakietu na usługi medyczne. Klient ma możliwość odstąpienia od umowy na świadczenie tego typu usług, jeśli umowa została podpisana np. przez telefon, internet podczas pokazu czy wizyty w domu - wyjaśnia "Fakt".

Sonda
Czy brałeś kiedyś udział w pokazie handlowym?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze