Emerytury bez podatku 2022

i

Autor: SHUTTERSTOCK Polski Ład dla emerytów. Dodatkowa emerytura w roku dla seniorów!

Terapia szokowa emerytów

Koniec inflacji, pandemii i wojny. Czeka nas rewolucja emerytalna?

2022-08-29 18:22

Skończyła się era taniego pieniądza – niskich stóp procentowych. I tak jak ona, skończy się era wyższych stóp procentowych, którą mamy obecnie. Skończy się również inflacja, i pandemia, i wojna w Ukrainie, i odbudowywanie Ukrainy po wojnie i kryzys ekonomiczno-energetyczny, który nadciąga, też się kiedyś skończy. Skończył się przecież kryzys 2008 roku, skończyła się hiperinflacja z końca lat osiemdziesiątych, skończył się system emerytalny zdefiniowanego świadczenia, który wypłacał ubezpieczonemu więcej, niż ten wpłacił - pisze w felietonie dla "Super Biznesu" Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, prezes zarządu IZFiA.

Nie będzie dopłacania do emerytur

Podobnie skończy się też kiedyś nasza zdolność do zarobkowania, nasza aktywność zawodowa i zacznie się czas emerytury. System emerytalny, wedle zasad które nas – 50, 40, 30 i 20-latków – obowiązują, wypłaci nam tylko to, cośmy do niego wpłacili. A że wpłacamy do niego niespecjalnie duże kwoty, to i wypłaty do nadmiarowych należeć nie będą. Mimo powszechnej wiedzy na ten temat nadal nie odkładamy pieniędzy na starość.

Wczoraj nie oszczędzaliśmy, bo braliśmy kredyty, dziś nie oszczędzamy bo drożyzna, jutro nie będziemy oszczędzać, bo… Mimo, że wszystko się kiedyś kończy, to jakaś wymówka, by nie oszczędzać zawsze się znajdzie i ma się dobrze. A oszczędzać możemy – 70% nas Polaków może to robić, wystarczy, że będzie lepiej gospodarować lub zrezygnuje z pewnych, nie niezbędnych wydatków.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Alternatywa jest następująca. Albo oszczędzamy teraz rezygnując z rzeczy niekoniecznie nam potrzebnych, by podnieść standard i bezpieczeństwo naszego życia na emeryturze. Wtedy w przyjemnej atmosferze będziemy mogli powspominać minione czasy oraz to, że udało nam się mądrze zadysponować dochodem w cyklu życia. Albo dalej nie podejmując wysiłku oszczędzania dojdziemy do momentu, w którym sfrustrowani niezaspokojeniem potrzeb brak naszej zapobiegliwości będziemy wspominać ze złością. Obecnie dalsze trwanie życia w wieku 65 lat wynosi wedle tablic GUS około 196 miesięcy. Z upływem czasu ta wartość będzie rosnąć. Wybór należy do nas.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Listen to "Emerytura - od czego zacząć? [PORACHUNKI OSOBISTE]" on Spreaker.
Najnowsze