Kontrolerzy lotów chcą zarabiać więcej

i

Autor: hak, Radio Eska Kontrolerzy lotów chcą zarabiać więcej

Koniec latania samolotem w Polsce? Wszystko przez odejście tych ludzi

2022-04-12 16:46

Kontrolerzy lotów masowo zwalniają się z pracy, lotniska i przewoźnicy opóźniają albo odwołują rejsy. A to tylko przedsmak tego, co może czekać pasażerów od maja. Na wieży Okęcia ma wtedy zostać tylko 36 z 216 osób - informuje wyborcza.pl. Kryzysowa sytuacja w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zaczęła się na początku marca. Nie pomogła wymiana prezesa PAŻP Janusza Janiszewskiego, który 1 kwietnia został odwołany. Na jego miejsce powołano Anitę Oleksiak, która próbuje się dogadać ze związkowcami w sprawie wzrostu wynagrodzeń nawet do 100 tys. zł. miesięcznie. Na razie negocjacje nie przynoszą rezultatu.

Kryzys wybuchł na początku marca kiedy na znak protestu odeszło  175 pracowników z liczącej 208 osób załogi kontrolerów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jak podają pracownicy, osią sporu jest sposób organizacji pracy oraz prowadzenie procesu wypowiedzeń definitywnych i wypowiedzeń zmieniających. Kontrolerzy chcą zarabiać 100 tys. zł miesięcznie, tyle ile przed pandemią.

Czytaj również: Protest kontrolerów ruchu lotniczego. Czy pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie?

Tymczasem były już prezes Janusz Janiszewski, twierdził, że nie może się, jako prezes i osoba odpowiedzialna przed ministerstwem infrastruktury, zobowiązać do rzeczy, których nie jest w stanie wykonać, czy do pieniędzy, których po prostu nie ma na rynku. Jak dodał pensje polskich kontrolerów są jedynymi z najwyższych w Europie. – To jest plan zatwierdzany przez Komisję Europejską i będziemy się poruszać w budżecie, który zostanie przez nią zatwierdzony. Każdy musi to zrozumieć, bo wszystkie agencje Europy działają na takich samych zasadach.

Jak mówił prezes dziś kontrolerom w Warszawie proponuje się zarobki na poziomie 33 – 45 tys. złotych miesięcznie brutto. – Nie możemy wrócić do pensji rzędu 70 tys. złotych, czy patologicznie wysokich zarobków w okolicach 100 tys. złotych miesięcznie – mówił w lutym dla  Money.pl prezes PAŻP. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego wydał oświadczenie

 - Reprezentowana przez jeden ze związków zawodowych grupa kontrolerów ruchu lotniczego nie zgadza się na takie warunki, żądając przywrócenia stawek sprzed kryzysu, tj. z czasów, gdy pensje kontrolerów były najwyższe w historii - podawały w styczniu związki. Konflikt trwa tymczasem pasażerowie coraz dotkliwiej odczuwają brak kontrolerów. Konflikt w PAŻP może poważnie wpłynąć na ruch lotniczy w Polsce. Sytuację w naszym kraju śledzi Eurocontrol - organizacja rozważa skasowanie większości połączeń nad Polską. Już dziś r opóźnienia przylotowe są nieznaczne, a wyloty są opóźnione o około 30 minut. Przyczyną zdecydowanej większości opóźnień są braki kadrowe kontrolerów ruchu lotniczego. Rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont zapewnia, że lotnisko nie zostanie zamknięte.

Lotnisko w Katowicach rośnie w oczach. Jak idą prace?
Sonda
Czy popierasz rządania kontrolerów lotu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze