57 600 minut bez alkoholu

i

Autor: archiwum se.pl

To koniec monopolowych? Będzie trudniej kupić alkohol

2018-01-31 9:42

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą sprzedaż alkoholu po godz. 22.00. Gminy otrzymują nowe uprawnienia. Będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych oraz doprowadzić do zmniejszenia liczby tzw. monopolowych.

Kancelaria Prezydenta poinformowała 30 stycznia, że Andrzej Duda podpisał ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wprowadzane zmiany opisaliśmy szczegółowo tutaj. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów w pierwszym ze znowelizowanych aktów prawnych jest zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach od godz. 22.00 do 6.00 rano. Gmina będzie mogła go wprowadzić, jeżeli uzna taką regulację za stosowną.

Zobacz: To już oficjalne! Sejm poparł ograniczenie sprzedaży alkoholu po 22.00

Inna ważna zmiana dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Po wejściu przepisów w życie zakaz spożywania alkoholu będzie obowiązywać we wszystkich miejscach publicznych, a nie tak, jak dotychczas, w wybranych lokalizacjach: na ulicach, placach czy w parkach. Przepisy nie znajdą jednak zastosowania w przypadku spożywania napojów alkoholowych „na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Oznacza to, że tzw. ogródki piwne pozostaną legalne.

Polecamy: Alkohol bez koncesji w sejmowym barze. Jest odpowiedź Kancelarii Sejmu

Kolejna zmiana daje samorządom możliwość ograniczenia liczby sklepów monopolowych. Gmina będzie mogła określić w drodze uchwały, ile maksymalnie zezwoleń na sprzedaż alkoholu można wydać na danym obszarze – np. na osiedlu lub w sołectwie. Pozwoli to ograniczyć dużą koncentrację placówek sprzedażowych z alkoholami. Gminy będą mogły wprowadzać limity liczby zezwolęń na sprzedaż wszystkich rodzajów alkoholi, także napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 4,5 procent.

Nowela ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych reguluje kwestie sprzedaży alkoholu podczas imprez masowych, np. koncertów. W trakcie tego typu wydarzeń alkohol będzie mógł być sprzedawany i podawany wyłącznie przez podmioty, które zdobędą jednorazowe zezwolenia. Przepisy dotyczą także usług cateringowych.

Obie ustawy wejdą w życie 30 dni od ich ogłoszenia. Pierwsza z nich nie ogranicza całkowicie możliwości sprzedaży alkoholu po godz. 22.00, a jedynie daje samorządom taką możliwość. Bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w takich krajach jak Irlandia, gdzie po godz. 22.00 obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach, a napoje alkoholowe można nabyć wówczas w pubach czy klubach.

Oprac. na podst. businessinsider.com.pl, wiadomosci.radiozet.pl, superbiz.se.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze