57 600 minut bez alkoholu

i

Autor: archiwum se.pl

To już oficjalne! Sejm poparł ograniczenie sprzedaży alkoholu po 22.00

2017-12-05 11:17

W środę w nocy Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel alkoholem w godzinach nocnych. Niższa izba parlamentu zaakceptowała poprawki Senatu. Zobacz, po której godzinie może być trudniej kupić piwo czy cydr.

4 grudnia wieczorem senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej poparła z kilkoma poprawkami ustawę ograniczającą sprzedaż alkoholu w Polsce. Tylko w nielicznych miejscach publicznych spożycie napojów alkoholowych pozostanie dozwolone. W środę w nocy poprawki Senatu poparł Sejm. Jedna z poprawek zezwala na spożywanie alkoholu w ogródkach piwnych, druga daje gminie możliwość wprowadzenia odstępstw od zakazu, jeżeli nie będzie to zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego, ani kolidowało z polityką społeczną przeciwdziałającą alkoholizmowi.

O ustawie ograniczającej sprzedaż alkoholu pisaliśmy 24 listopada. 4 grudnia dwie poprawki do projektu jej nowelizacji zgłosił poseł Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS). Mają one związek z zapisem wprowadzającym całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc przeznaczonych do tego celu. Nadal napoje alkoholowe będzie wolno spożywać w ogródkach piwnych. Gminy będą mogły ograniczyć sprzedaż alkoholu między 22.00 a 6.00 rano lub wyłączyć z zakazu spożywania alkoholu wybrane miejsca publiczne, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie to kolidowało z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.

Polecamy: Alkohol bez koncesji w sejmowym barze. Jest odpowiedź Kancelarii Sejmu

Ogródki piwne zostaną
Po pierwsze, poseł zaproponował, aby wyłączeniu spod zakazu spożywania napojów alkoholowych „podlegały miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Pod tym enigmatycznym określeniem kryją się ogródki piwne, w których picie piwa czy innych trunków ma pozostać legalne.

Gmina może zezwolić na picie w innym miejscu
Druga poprawka przewiduje, że od zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych mogą być wyjątki. Decyzja w tej sprawie będzie należała do gminy. Zgodnie z poprawką, „rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Zobacz też: Ten alkohol będzie tańszy o 10 procent! Sprawdź, dlaczego

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw wraz z trzema poprawkami. Trzecia poprawka dotyczy wejścia ustawy z 30-dniowym vacatio legis od daty jej ogłoszenia. Rekomendował to Arkadiusz Grabowski (PiS). Jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, gminy zyskają nowe narzędzie do walki z dużą liczbą sklepów monopolowych.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, bankier.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze