Alkohol w sklepie tylko do 22.00 i całkowity zakaz picia pod chmurką

2017-11-24 17:10 AMB
KUFLE PEŁNE PIWA
Autor: Shutterstock KUFLE PEŁNE PIWA

24 listopada Sejm poparł rewolucyjny projekt nowelizacji ustawy, która może sprawić, że z polskich miast znikną sklepy całodobowe z alkoholami. Stosunkiem 246 do 161 głosów posłowie przyjęli projekt noweli, która ma ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych oraz w miejscach, gdzie występuje duża koncentracja sklepów monopolowych. Dodatkowo wprowadzono ogólny zapis o zakazie spożywania alkoholu w miejscu publicznym, chyba, że radni gminy wyznaczą odpowiednie miejsca. Co może oznacza koniec miejskiej plaży nad Wisłą w Warszawie.

1. Nie kupisz alkoholu po 22.00
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw gmina będzie mogła ograniczyć możliwość sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, od 22.00 do 6.00 rano. Nie będzie to jednak obligatoryjne.

2. Przybędzie miejsc objętych zakazem sprzedaży alkoholu
Przepisy rozszerzają zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych na wszystkie miejsca z wyjątkiem tych, które są do tego przeznaczone. Obecnie zakaz obowiązuje jedynie w określonych ustawowo miejscach, np. w parkach, na ulicach i placach. Nieprecyzyny przepis powoduje, że jeden brzeg Wisły w stolicy jest objęty zakazem, gdyż miejski bulwar jest uznawany za ulicę, a drugi brzeg tej samej rzeki jest dziką plażą, gdzie zakaz nie obowiązuje.

Zobacz też: Ten alkohol będzie tańszy o 10 procent! Sprawdź, dlaczego

3. Będzie mniej zezwoleń handel napojami alkoholowymi
3. Gmina będzie mogła przyjąć uchwałę ograniczającą dopuszczalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu na jej terenie lub w wybranych jednostkach, np. w sołectwach, konkretnych dzielnicach lub na osiedlach. Gmina będzie miała prawo do ustalania maksymalnej dozwolony liczby zezwoleń na sprzedaż. Dzięki temu gminy zyskają narzędzie służące do walki z dużą koncentracją sklepów monopolowych w jednym miejscu. Ten problem występuje najczęściej w dużych miastach oraz w kurortach turystycznych.

4. Sprzedaż alkoholu ma być limitowana
Limit zezwoleń na sprzedaż alkoholu obejmie wszystkie rodzaje napojów alkoholowych, również te o niskiej zawartości alkoholu do 4,5 procent. W chwili obecnej przepisy nie dotyczą tych napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu nie przekracza 4,5 procent, np. niektórych rodzajów piw.

Polecamy: Statystyczny Polak wypija 99 l piwa rocznie! Już niebawem pozna jego wartości odżywcze

Oprac. na podst. tvn24bis.pl

Najnowsze