zasiłki, pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Przepisy w Polsce

Koniec popularnej ulgi! Kto na tym straci?

2023-05-18 6:46

Po wybuchu pandemii koronawirusa rząd wprowadził 33-procentową ulgę na przejazdy pociągami PKP dla pewnej grupy. Mogły z niej korzystać osoby, które oddały określoną pulę krwi. W taki sposób zachęcano Polaków do walki z pandemią. Niestety, niebawem krwiodawcy mogą być pozbawieni tego przywileju. A co jeszcze im zostanie?

Ulga dla krwiodawców

W styczniu 2021 r. w ramach tzw. ustawy covidowej rząd wprowadził dwa korzystne rozwiązania dla krwiodawców: wydłużył o dzień zwolnienie z pracy po oddaniu krwi oraz wprowadził 33-procentową ulgę na przejazdy koleją dla osób, które oddały krew minimum trzy razy w trakcie pandemii. Niestety, w nadchodzące wakacje krwiodawcy z ulgi na bilety nie będą mogli już korzystać. Powód? Decyzją Ministerstwa Zdrowia stan zagrożenia epidemicznego zniknie już 1 lipca, a wraz z nią zniżki na bilety kolejowe dla krwiodawców, gdyż ulga obowiązywać miała wyłącznie w okresie zagrożenia epidemicznego. Nie ma takiego zagrożenia, to i nie ma ulgi. 

Ale krwiodawcy wciąż mają wiele przywilejów. Na przykład mają dwa dodatkowe dni wolne od pracy (w dniu donacji i dnia kolejnego) oraz pewnego rodzaju ulgę przy rozliczeniu podatkowym. Wysokość odliczenia od podatku zależy od ilości oddanej krwi i osocza przez pacjenta. Dorosły mężczyzna może oddać 2,7 l krwi pełnej w ciągu roku, a dorosła kobieta – 1,8 l. Natomiast osocza można oddać więcej, bo aż 25 l. I tak: za 1 l krwi krwiodawca może odliczyć sobie 130 zł, a za litr osocza z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia – 200 zł. Limit odliczenia wynosi 6 proc. dochodów.

Źródło: money.pl

Sonda
Oddajesz regularnie krew?
Impact 2023 - Dariusz Szwed
Najnowsze