Benzyna w Toruniu poszła w dół! Kierowcy przecierali oczy ze zdumienia

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Ceny ropy na giełdach paliw powyżej 90 USD za baryłkę

Koniec radości z tańszego paliwa. Ropa już zdrożała. Benzyna znów po 6 zł?

2022-02-04 11:54

Baryłka ropy jest najdroższa od siedmiu lat i kosztuje już ponad 91 dolarów. Ceny ropy w Nowym Jorku zmierzają do 91 USD za baryłkę, a Brent na ICE jest po blisko 91,5 USD. Niepokój inwestorów wywołuje szybkie zacieśnianie się sytuacji podażowej na rynkach ropy, napięcia geopolityczne i mroźna aura w USA - informują maklerzy. Co to oznacza dla kierowców w Polsce? Że już niedługo na stacjach benzynowych znów zobaczymy wysokie ceny.

USA doświadczyły ataku zimy, który zwiększył obawy o bezpieczeństwo dostaw energii oraz węglowodorów ze względu na to, że podobne zjawisko w zeszłym roku doprowadziło do problemów w Teksasie. Utrzymuje się także napięcie geopolityczne na granicy Ukrainy i Rosji przez rozważania na temat możliwego ataku Kremla. Analitycy wskazują, że wszystkie te czynniki wpływają na sytuację na giełdach paliw i ciągną ceny ropy coraz mocniej do góry.

Wprowadzona od 1 lutego obniżka podatku VAT spowodowała, że średnia cena litra diesla spadła na krajowych stacjach paliw z 5,89 do 5,28 zł, benzyny Pb95 z 5,83 do 5,19 zł, a autogazu z 3,09 do 2,71 zł – wynika z danych e-petrol

EKG 2021. Adam Czyżewski. Chcesz płacić mniej za paliwo? Główny ekonomista Orlen wyjaśnia skąd różnice

Ryzyko zwyżek cen

Sytuacja podażowa na rynkach ropy szybko się zacieśnia, więc w takiej sytuacji decyzja 23 krajów z OPEC+ o podwyższeniu dostaw ropy w marcu o 400 tys. baryłek dziennie na niewiele się zda. Inwestorzy wątpią bowiem, czy członkom sojuszu OPEC+ uda się osiągnąć ustalone przez grupę limity dostaw.

USA wciąż apelują o zwiększenie wydobycia przez OPEC+ oraz uwolnienie części rezerw przez największe gospodarki świata. Silny globalny popyt na ropę oznacza ryzyko dalszych zwyżek jej cen. Analitycy nie są zgodni co do kierunku, w którym podążą ceny ropy, a wiele może zależeć od producentów skupionych wokół kartelu OPEC.

Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany