Koniec teleporad! Kto może pójść do lekarza? Kiedy zdalna wizyta?

2021-03-05 14:46 mos
Konferencja ministra Niedzielskiego. Lockdown na Warmii i Mazurach PRZEDŁUŻONY!
Autor: Twitter: Ministerstwo Zdrowia Konferencja ministra Niedzielskiego. Lockdown na Warmii i Mazurach PRZEDŁUŻONY!

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji, że podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. Zobacz, kto może pójść do lekarza, a kiedy możliwa będzie wyłącznie wizyta zdalna.

W listopadzie ubiegłym roku zanotowaliśmy rekordową liczbę zgonów. Zmarły 64,2 tys. osób. Średnio w ostatnich czterech tygodniach notowano po 14 172 zgony. Takiej liczby Polska nie zanotowała w żadnym miesiącu od zakończenia II wojny światowej. To nie tylko tragiczny efekt pandemii koronawirusa, ale także ograniczony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu. Pacjenci wielokrotnie donosili, że lekarze zamiast tradycyjnej wizyty, nieustannie oferują im teleporady. Ministerstwo zdrowia postanowiło to zmienić. Szef resortu Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej potwierdził, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. Zobacz, kto może udać się na tradycyjną wizytę lekarską po zmianach wprowadzonych przez resort zdrowia. 

ZOBACZ: IKEA ostrzega. Bez tego nie zrobisz zakupów w IKEA

Jakie będą zmiany w teleporadach? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wyłączenie z systemu teleporad w każdej sytuacji dzieci do 6 roku życia (dotychczas limit ten wynosi 2 lata). Dostęp do wizyty w tradycyjny sposób będą mieli  zapewnieni pacjenci, którzy odczuwają konkretną dolegliwość pierwszy raz bądź mają podejrzenie choroby nowotworowej. Na wizytę udadzą się również osoby nowo zapisane w danej przychodni oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi, gdy doszło do pogorszenia stanu zdrowia lub zmiany objawów. Zawsze pacjent ma prawo skorzystać z możliwości odwiedzenia lekarza, gdy taką potrzebę odczuwa. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie prawdopodobnie wejdzie w życie od połowy marca.

Teleporada będzie nadal możliwa, na przykład w przypadku przedłużenia recepty. Niedzielski podkreślił, że teleporada jest opcją, z której może skorzystać pacjent, ale wcale nie musi. Jeśli nie wyraża zgody na kontakt telefoniczny z lekarzem, musi zostać przyjęty w placówce. Zdaniem Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego niewłaściwe rozpoznanie choroby przez telefon może powodować poważne konsekwencje. Zwłaszcza w przypadku takich chorób, jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory.

SPRAWDŹ: Lewandowscy dostają wyższe 500 plus? Robert ma do tego prawo!

Maciej Hamankiewicz: O szczepieniach powinni decydować lekarze
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze