Skąd wziął się nagły wzrost cen OC? Miedzy innymi z powodu zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, która uznała, że polscy ubezpieczyciele przeszarżowali z wojną cenową na OC, co może im grozić tarapatami finansowymi. W dodatku sądy zaczęły orzekać wyższe odszkodowania w sprawach komunikacyjnych, na które ubezpieczalnie potrzebowały środków. Wszystko to odbiło się na kierowcach. Ceny ubezpieczenia komunikacyjnego rosły nieustannie od maja 2015 r. aż do początku bieżącego roku. W samym 2016 r. w skali ogólnopolskiej OC podrożało o ponad połowę.
ZOBACZ TEŻ: Ceny OC zaczynają spadać. Pierwszy raz od dwóch lat
Na rynku widać już pierwsze jaskółki powrotu do normalności. „I kwartał 2017 roku przyniósł towarzystwom ubezpieczeniowym dodatni wynik techniczny po raz pierwszy od dłuższego czasu. Oznacza to, że ubezpieczyciele powoli wychodzą na prostą. W maju 2017 r. średnia cena komunikacyjnego OC w Polsce spadła o 0,4 proc. Choć zmiana jest niewielka, jest ona przejawem bardzo pozytywnej tendencji. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, rok 2017 okazał się bowiem okresem, w którym drastyczne podwyżki cen polis OC w końcu wyhamowują” - podaje CUK Ubezpieczenia. Faktycznie, zmianę było widać już na początku roku, kiedy spadek cen wynosił 0,7 proc.
– Pomimo dość drastycznych podwyżek, składki ubezpieczonych nie wystarczały na pokrycie wszystkich wypłacanych świadczeń. To z kolei powodowało, że ceny polis szły w górę. Majowa obniżka potwierdza jednak tezę, że sektor ubezpieczeń komunikacyjnych powoli wychodzi na prostą. Najbliższe miesiące pokażą nam dokładnie, w jakim stopniu podwyżki zrekompensowały straty ubezpieczycieli. Od tego głównie zależeć będzie dynamika zmian cen w drugiej połowie 2017 r. Oczywiście nie widać możliwości, by stawki wróciły do poziomu sprzed podwyżek, jednak osiągnięcie stabilności to również informacja długo wyczekiwana przez kierowców – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.
ZOBACZ TEŻ: Ogromne podwyżki cen OC. Sprawdź, dlaczego i o ile wzrośnie twoja składka!
Podobnie jak w skali ogólnorynkowej, stopniowe hamowanie wzrostu cen można zauważyć także w poszczególnych województwach. Choć podwyżki utrzymują się w większości Polski, to przeważnie są znacznie mniej drastyczne niż w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy największą poprawę odczuli kierowcy z lubelskiego i świętokrzyskiego – w tych dwóch województwach, jako jedynych w całym kraju, OC potaniało. Na Lubelszczyźnie zmiana była niewielka – wyniosła 2,2 proc. Natomiast w Świętokrzyskiem ceny spadły aż o 5,5 proc. od początku roku, czyniąc je najtańszym województwem w całym kraju.
Źródło: CUK Ubezpieczenia
Koniec z kosmicznymi cenami OC? Spadek kosztów się utrzymuje!
Od maja 2015 r. polscy kierowcy mieli prawdziwy powód do łapania się za głowę. Galopujące ceny ubezpieczenia OC mogły niemal przyprawić o nerwowe załamanie – wystarczy wspomnieć, że w skali całego kraju podniosły się aż o połowę! Wygląda na to, że to szaleństwo pomału się kończy.