Będzie kolejna deregulacja prawa budowlanego

i

Autor: jarmoluk/pixabay.com Będzie kolejna deregulacja prawa budowlanego

Koniec z pozwoleniami na budowę domów? Rząd ma kolejny pomysł! Co się zmieni?

2022-06-23 19:17

Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się, planujemy więc rozszerzenie uprawnień do budowy domów bez pozwolenia na wszystkie domy jednorodzinne bez limitu powierzchni, na własny użytek - zapowiada Waldemar Buda minister Rozwoju i Technologii.

Budowa domu w Polsce bez pozwolenia nie tylko do 70 mkw.

Jak zapowiedział szef resortu technologii i rozwoju, rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni, do dwóch kondygnacji.  To kolejny krok, jaki robi rząd PiS w kierunku uproszczeń w budowlance. Od stycznia 2022 roku można już bowiem na własny użytek budować bez pozwolenia domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.

Super Raport 17.05 (Goście: Bronisław Komorowski - były prezydent RP, Marek Zuber - ekonomista), Sedno Sprawy: Waldemar Buda

– Chcemy w ogóle zrezygnować z pozwoleń na budowę przy domach jednorodzinnych dla własnych celów mieszkaniowych. Czyli to, co wcześniej obowiązywało do 70 m kw. Dzisiaj przystępujemy do prac i od nowego roku będziemy chcieli wprowadzić zasadę, że przy budownictwie jednorodzinnym dla domów, bez względu na powierzchnię, nie będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę – powiedział

Rząd dereguluje prawo

Jak dodał Buda, będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru, polegającą na tym, że wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania. Buda poinformował ponadto, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy z ograniczeniem do dwóch kondygnacji. Z prezentacji MRiT wynika, że kierownik budowy będzie obligatoryjny dla budowy domu powyżej 70 m kw.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Listen to "Rząd obiecuje pomoc w spłacaniu kredytów mieszkaniowych. Kto na tym zyska a kto straci?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze