Puste przedszkola i żłobki - Do kiedy rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy?

i

Autor: Getty images

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego! ZUS wstrzymuje wypłaty dla rodziców

2020-05-26 14:17

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to wsparcie finansowe dla rodziców w czasie pandemii koronawirusa. Osoby, których dzieci z powodu zamknięcia placówek muszą pozostać w domu a wraz z nimi ich opiekunowie, mogą ubiegać się o wypłatę zasiłku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia jednak wielu rodzicom wypłaty pieniędzy z powodu... nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej - informuje "Gazeta Wyborcza".

Problemy z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym
- Rodzice mogą być spokojni – dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Co ważne, przysługuje on również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony – do 14 czerwca - uspokajał w poniedziałek wiceminister pracy Stanisław Szwed.

ZOBACZ KONIECZNIE: Do kiedy można rozliczyć PIT 2020? Ostatni moment

Obok dobrej wiadomości dla rodziców oraz opiekunów, jest też niestety zła. Rząd PiS nowelizując przepisy o pomocy dla przedsiębiorców, zmienił zapisy o uprawionych do korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. - Uprawnionych do dodatkowego zasiłku wymieniono jedynie rodziców dzieci niepełnosprawnych lub z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. O innych rodzicach nie wspomniano - alarmuje "GW".

Po nowelizacji tarczy pojawił się też inny problem. Pracodawcy odmawiają przyjęcia wniosku o wydłużenie zasiłku, bo zmieniła się podstawa prawna. Ministerstwo wskazuje na rozporządzenie z 14 maja, ale pracodawcy i prawnicy uważają, że jest ono nieważne. - Rozporządzenie ma źródło w artykule ustawy, który uległ zmianie. Bez niego rozporządzenie pozbawione jest podstawy prawnej, zaś samym rozporządzeniem nie można zmienić ustawy. Zaklinanie rzeczywistości przez ministerstwo nic nie da – mówi Robert Kamionowski, radca prawny cytowany przez dziennik.

Rodzice dzieci do lat ośmiu tkwią w potrzasku. Zgodnie z prawem przysługuje im 60 dni standardowego zasiłku opiekuńczego - jednak wyłącznie w przypadku choroby dziecka albo zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły. Obecnie w wielu samorządach placówki zostały już otwarte. Zatem rodzice, którzy pozostaną w domach ze swoimi pociechami bez przyznanego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, muszą liczyć z nieusprawiedliwioną nieobecnością w zakładzie pracy.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Emerytury do zmiany. Emerytura bez podatku, obywatelska i stażowa. Co z wiekiem emerytalnym? [WYBORY 2020]

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna - przypomina resort.

Super Raport 26 V (goście: Budka, Michał Wawrykiewicz)
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze