Żabka

i

Autor: Babij flickr.com Żabka

Koniec Żabek czynnych w niedzielę? Rząd walczy z "placówkami pocztowymi"

2021-08-01 18:27

Żabka i Freshmarket już dawno temu poradziły sobie z zakazem handlu w niedzielę, świadcząc usługi pocztowe. W ten sposób otwarte były małe franczyzowe sklepy. O pocztowej działalności handlu głośno zrobiło się niedawno, kiedy podobne rozwiązanie zastosowała olbrzymia sieć dyskontów Biedronka, a w ślad za nią inne supermarkety. Granie na nosie rządu niedługo jednak się skończy i rykoszetem oberwie nie tylko Biedronka, ale również mniejsze sklepy. PiS chce uszczelnić zakaz handlu w niedzielę i zamknąć furtkę, którą otwierał status placówki pocztowej. Wygląda na to, że handel w niedziele zostanie całkowicie zamknięty.

Placówka pocztowa czy nie - w niedzielę handlować nie wolno. Tak można w skrócie opisać stanowisko PiS wobec sztuczek, które sieci handlowe stosują, aby przyjmować klientów przez cały tydzień, nawet pomimo zakazu handlu w niedzielę. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Nowe przepisy mają wyeliminować obchodzenie zakazu. W efekcie, jeśli działalność pocztowa, którą deklarują sklepy nie będzie przeważająca - handlować w niedzielę nie będzie można. Co to znaczy przeważająca? Taka, która "stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel".

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej.

ZOBACZ TEŻ: Żabka zmienia się nie do poznania! Ruszają mobilne Żabki

Jak podano, projekt nowelizacji ustawy "dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania włączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta".

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe w rozumieniu art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności. Ewidencja ma umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie.

Minister właściwy ds. gospodarki określi w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia ewidencji, jej wzór i szczegółową treść wpisów.

Z katalogu włączeń od zakazu usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych. Jak wyjaśniono, to wyłączenie było nadużywane przez przedsiębiorców, którzy handlują papierosami "przy okazji”.

Podkreślono przy tym, że sprzedaż papierosów w niedziele i święta będzie nadal możliwa przez placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu handlu na podstawie innych przepisów np. na stacjach paliw.

Szturm na Biedronkę w Ursusie. Tak ominęli zakaz handlu w niedzielę
Sonda
Zakaz handlu w niedzielę powinien być:
Najnowsze