Ostatnia taka niedziela! Zaostrzony zakaz handlu od 1 lutego

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ostatnia taka niedziela! Zaostrzony zakaz handlu od 1 lutego

Koniec z zakazem handlu w niedzielę

Koniec zakazu handlu bez naginania przepisów? Branża stawia sprawę jasno

2022-08-09 10:25

Północna Izba Gospodarcza apeluje o przywrócenie handlu w niedziele, ale na jasnych zasadach, które nie budziłyby żadnych wątpliwości i podejrzeń o obchodzenie boczną furtką ważnych przepisów. Teraz przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność w niedziele objęte zakazem handlu muszą naginać obowiązujące przepisy narażając się na srogie kary.

Co z zakazem handlu w niedziele

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje, by handel w niedziele został przywrócony. Jak podkreśla jej szefowa cytowana przez portal pulshr.pl, to kwestia oczekiwań przedsiębiorców i realiów gospodarczych w Polsce w czasach inflacji. - Obecnie nie ma drugiego tak konkurencyjnego sektora gospodarki jak handel. Mamy presję płacową u pracowników, ale i presję cenową ze strony klientów. Dyskonty walczą o klientów, o udziały w rynku, o to, by przyciągać do siebie pracowników. Im większa presja wewnątrzrynkowa, tym mniej miejsca dla lokalnych przedsiębiorców. Rząd RP promując zakaz handlu w niedziele, zapomina, że im agresywniej będą rozpychać się dyskonty, tym mniejsza będzie szansa na przetrwanie dla małych sklepikarzy, lokalnych piekarni, małych przetwórni czy targowisk. To jest fakt, który jest konsekwentnie ignorowany - powiedziała Hanna Mojsiuk, prezes PIG w Szczecinie. Według  prezes szczecińskiej PIG sytuacja z Biedronką, która rozważała pomysł utworzenia w swoich sklepach czytelni, by móc handlować także w niedziele, dowodzi, że przedsiębiorcy są zmuszani do szukania "alternatywnych" rozwiązań, by móc działać na rynku.

Zakaz handlu w niedziele w Polsce

W Polsce od 2018 obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele, od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele. W 2022 roku sklepy wielkopowierzchniowe, czyli supermarkety, dyskonty, ale i sklepy w galeriach handlowych będą mogły być czynne jeszcze tylko 28 sierpnia oraz 11 i 18 grudnia. W pozostałe niedziele sklepy typu Lidl, Biedronka, Carrefour, Kaufland mają być zamknięte.

Sonda
Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony?
Najnowsze