futro z kangura

i

Autor: flick/South Australian History Network

Koniec z produkcją i sprzedażą futer zwierzęcych! Wysoka kara za złamanie przepisów

2019-10-15 18:58

Kalifornia, jako pierwszy stan w USA, zamierza wprowadzić zakaz handlu i produkcji dotyczący nowych wyrobów futrzarskich. Zakaz ma obowiązywać od 2023 r. Co więcej, zakazuje także występów zwierząt w cyrkach. Sprawdź, jaka będzie grozić kara za złamanie przepisów.

Gavin Newsom, gubernator stanu Kalifornia, podpisał ustawę, która zabrania sprzedaży i produkcji nowych produktów z futer zwierzęcych. Zakaz będzie obowiązywał od 2023 roku i dotyczy produkcji ubrań, butów i torebek wykonanych z naturalnego futra.

ING Bank Śląski planuje przejąć mBank? Może stać się drugą siłą w Polsce

Przepisy z wyjątkami

Do czasu wprowadzenia zakazu sklepy futrzarskie muszą sprzedać swoje zapasy. Na handel używanymi produktami futrzarskimi przepisy nie będą miały wpływu, ponieważ zakaz nie obejmuje sprzedaży futer z drugiej ręki, wyprodukowanych przed jego wejściem w życie, skóry bydlęcej i pełnych skór jeleni, owiec i kóz. Przepis nie dotyczy także wyrobów futrzanych używanych przez rdzennych Amerykanów podczas obrzędów duchowych i kulturowych oraz wypchanych zwierząt. Za złamanie zakazu grozi grzywna od 500 dol. do 1000 dla recydywistów.

"Kalifornia jest liderem, jeśli chodzi o prawa zwierząt, i dzisiaj to przywództwo oznacza zakaz sprzedaży futer" - napisał w oświadczeniu gubernator Newsom, podkreślając, że ustawa jest "jednym z najsilniejszych przepisów dotyczących praw zwierząt w historii USA".

Newsom wskazał też na nowo wprowadzony zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Dzikie zwierzęta takie jak: niedźwiedzie, tygrysy, słonie i małpy nie mogą już pojawiać się w cyrkach, z pominięciem jednak psów, kotów i koni. Zakaz nie dotyczy rodeo.

- Zakaz wprowadzania do obrotu odzieży i akcesoriów z futrem zwierzęcym to bardzo ważny krok zmierzający do redukcji cierpienia zwierząt futerkowych. Ekologiczne alternatywy futer zwierzęcych są teraz tak wysokiej jakości, że naturalnym krokiem odpowiedzialnego społeczeństwa jest zwrócenie się w ich kierunku. Największe marki i domy mody nie będą miały z tym problemu, bo już zrezygnowały z futer naturalnych - komentuje Marta Jarosiewicz, koordynatorka kampanii biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki należy do globalnej koalicji Fur Free Alliance, która jest pomysłodawcą i koordynatorem międzynarodowego programu Fur Free Retailer – obecnie jest on prowadzony w ponad 25 krajach na całym świecie. Jego celem jest namawianie firm odzieżowych do rezygnacji z futer, a jednocześnie zapewnienie konsumentom rzetelnej informacji na temat polityki poszczególnych marek w tej kwestii. W sumie ponad 1000 marek modowych oficjalnie dołączyło do programu i zrezygnowało z używania futer.

ZUS obniża emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze