PKP Intercity odwołuje kilkadziesiąt pociągów. Inne pojadą na skróconych trasach

i

Autor: mat. prasowe PKP Intercity PKP Intercity odwołuje kilkadziesiąt pociągów. Inne pojadą na skróconych trasach

Kontrakt większy niż pendolino! PKP chcą kupić setki pociągów

2020-11-10 12:29

PKP chcą kupić nawet 200 pociągów. Jak podaje Puls Biznesu mają to być uniwersalne pojazdy, które będzie można wykorzystać zarówno w ruchu dalekobieżnym, jak i w lokalnym. To może być największy taki kontrakt w historii polskiej kolei. Jednak na razie jest w fazie planów.

PKP chcą zdobyć pieniądze na tabor z Krajowego Planu Odbudowy - informuje "Puls Biznesu". Zamówienie ma na początku opiewać na 128 pojazdów, ale kolejarze zaznaczają, że w ciągu nadchodzącej dekady około 120 lokomotyw PKP Intercity i 400 pociągów przewoźników regionalnych będzie się nadawać do wymiany. Dlatego kolejarze chcą, żeby pociągi można było dostosować do potrzeb konkretnego przewoźnika. 

Akcja PKP "Bezpieczny piątek" na przejeździe kolejowym w Sterkowcu

PKP chce postawić na piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne, tzw. push-pull, które mogą jechać z prędkością 200 km/godz. Chcą, by w przyszłości można było ich system zasilania rozbudować do parametrów niezbędnych w kolejach dużych prędkości. Właśnie takie linie mają prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: E-toll: Ogromne zmiany dla kierowców. Koniec szlabanow na autostradach

Ogłoszenie przetargu jest przewidziane za rok, a dostawy na 2026 r., ale jak informuje "Puls Biznesu" - w sprawie jest jeszcze jeden haczyk. Producenci z polskim kapitałem, tacy jak Pesa i Newag, nie mają w ofercie piętrowych składów mogących jechać 200 km/godz. Przy ewentualnym zamówieniu mogliby więc ewentualnie pełnić rolę podwykonawców dla zagranicznych koncernów.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze