ZUS przygląda się zwolnieniom L4. To zaboli Polaków!

i

Autor: Karolina Grabowska/Pexels

Kontrole ZUS 2022. Zamiast chorować w domu, odpoczywasz na wczasach? ZUS to odkryje i zabierze zasiłek

2022-07-04 13:45

Kontrole zwolnień lekarskich 2022. ZUS na bieżąco kontroluje, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, wykorzystują je zgodnie z jego przeznaczeniem i faktycznie kurują się tam, gdzie zaleca lekarz. Jeśli okaże się, że ktoś będąc na L4 np. pracował, wyjechał na wakacje, to ZUS po prostu zabierze zasiłek chorobowy.

Kontrole ZUS 2022. Zwolnienie lekarskie na wakacjach

Wakacje 2022. Zdarza się, że zwolnienie lekarskie traktowane jest jak dodatkowy urlop. Lekarz wystawia L4 z jakiegoś powodu, a pracownik zamiast leczyć się w domu, szaleje na wakacjach. W takich sytuacjach ZUS może odebrać zasiłek chorobowy, który należy się osobom chorym przebywającym na L4. Skąd pracownicy ZUS mogą wiedzieć, że akurat dana osoba nadużywa L4 i zamiast wypoczywać w domowych pieleszach, wygrzewa się na plaży w zagranicznym kurorcie? Posłużyć temu mogą media społecznościowe lub zazdrosny sąsiad czy kolega z pracy. Gdy na konkretnym profilu pojawią się zdjęcia czy relacje na żywo z wczasów lub wpłynie donos, to jest to powód do tego, by wszcząć kontrolę i osobiście sprawdzić, czy dana osoba przebywa pod adresem, który został wskazany w L4. Zgodnie z przepisami, jeśli adres ten się zmienia w trakcie L4, to należy powiadomić o tym ZUS i pracodawcę. Jeśli się tego nie zrobi i zmieni adres, to ZUS może odebrać zasiłek chorobowy.

Ile można być na L4

Standardowo maksymalna długość L4 to łącznie 182 dni w ciągu roku, czyli 6 miesięcy. Jednak ten okres może być wydłużony w zależności od sytuacji pracownika.

Tańczące z Promocjami 30.06.22
Sonda
Czy elektroniczne zwolnienie lekarskie jest ułatwieniem dla pacjentów, lekarzy oraz pracodawców?
Najnowsze