Podatki, za co trzeba płacić?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/stevepb

Korzystne rozwiązania podatkowe dla pomocy Ukrainie

2022-03-16 4:57

Wojna na Ukrainie trwa. Tymczasem z pomocą uchodźcom idą obywatele Polski i polski rząd. Przedsiębiorcy, osoby prywatne, organizacje, fundacje ruszyły z pomocą rzeczową i finansową. Rząd przyznaje pieniądze tym, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców. A jak ta pomoc będzie rozliczana pod względem podatkowym? Ministerstwo finansów informuje o korzystnych zmianach podatkowych w tym zakresie. Zobacz, co zapewnia specustawa.

Pomoc Ukrainie a podatki

Zgodnie z przepisami specustawy zwolnione z podatku dochodowego będą świadczenia pieniężne od rządu dla tych podatników, którzy udzielają pomocy uchodźcom. Chodzi o osoby i firmy, które przyjmą pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy i będą otrzymywać od państwa dodatkowe środki na każdego uchodźcę. "Dzięki preferencji podatkowej otrzymywane świadczenia będą wolne zarówno od PIT, jak i CIT" - zaznaczono w komunikacie resortu finansów.

Ministerstwo zwróciło ponadto uwagę, że ustawa wprowadziła też korzystne rozwiązania dla firm, które niosą pomoc dla Ukrainy za pośrednictwem organizacji, do których zaliczone zostały: organizacje pozarządowe (również z Ukrainy), jednostki samorządu terytorialnego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy. "Preferencja polega na możliwości ujęcia wydatków na tę pomoc w kosztach podatkowych (zarówno w PIT, jak i w CIT). Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na wytworzenie lub cena nabycia rzeczy i praw przekazanych w ramach pomocy, jak również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń (np. darmowej pomocy medycznej). Preferencja będzie obowiązywała od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r."

Resort przypomniał ponadto, że obywatele Ukrainy nie muszą płacić podatku od darowizn, o ile wartość nabytych rzeczy lub praw majątkowych od jednej osoby, czy organizacji nie przekroczy 4 902 zł na osobę w ciągu 5 lat.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Najnowsze