kościół

i

Autor: pixabay

Kościół sprawdzi, ile rzucasz na tacę? W niedzielę chwila prawdy

2021-09-25 6:00

W najbliższą niedzielę (24 września) w świątyniach katolickich w Polsce odbędzie się liczenie wiernych. Liczeni będą uczestnicy mszy (dominicantes) oraz przystępujący do komunii (communicantes). Dla kościoła to prawdziwa chwila prawdy, bo rok temu zliczanie się nie odbyło ze względu na pandemię. Teraz Episkopat Polski będzie mógł zweryfikować, czy faktycznie dalej postępuje proces laicyzacji społeczeństwa i czy zainteresowanie uczestnictwem w niedzielnej mszy świętej jest mniejsze niż dwa lata temu.

Kościół policzy wiernych przychodzących do świątyni

Statystyki zostaną przekazane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Z raportu za 2019 rok wskaźnik dominicantes (uczestników mszy) wyniósł 36,9 proc. z zadeklarowanych katolików. W przypadku comunicantes (uczestników komunii świętej), wyniósł 16,7 proc. Statystyk z 2020 roku brakuje ze względu na pandemię, liczenie nie odbyło się w trosce o życie i zdrowie wiernych. 

ZOBACZ Wyrok dla polskich księży. ZAKAZ zbierania na tacę w niedziele! Ważne głosowanie

Proces za wejście do kościoła z transparentem podczas strajku kobiet

Ponadto wyniki z 2020 roku mogły być niewymierne, gdyż część wiernych miała możliwości uczestnictwa w nabożeństwie w sposób "zdalny". W statystkach nie jest ujmowane, ile pieniędzy wierni dają na tacę, więc osoby obawiające się "transparentności", mogą spać spokojnie.

Chwila prawdy dla Kościoła. Czy świątynie  pustoszeją?

Według danych ISKK liczba dominicantes spada od mniej więcej 1983 roku (z okazyjnymi tendencjami w dół), gdy wynosiła niemal 60 proc. W latach 1993-2001 wynosił niecałe 50 proc. a obecnie spadła już poniżej 40 proc. Jednocześnie odsetek wiernych, którzy biorą udział w komunii świętej wzrastał od lat 80' XX Wieku, a od ok. 2000 roku utrzymuje się na stałym poziomie, nieco poniżej 20 proc.

Sonda
Jak często chodzisz do kościoła?

Wyniki liczenia wiernych mogą być więc wyjątkowo interesujące w tym roku. Szczególnie, że przez okres pandemii wyszło wiele afer związanych z kościołem katolickich, podczas Strajku Kobiet dochodziło także do incydentów w świątyniach. Instytucji religijnej nie pomagają również oskarżenia o bliską współpracę z rządem. Czy wydarzenia mogły wywrzeć jakikolwiek efekt na liczbę aktywnych wiernych, zobaczymy po ujawnieniu statystyk.

Najnowsze