taca

i

Autor: Piotr Mecik

Wyrok dla polskich księży. ZAKAZ zbierania na tacę w niedziele! Ważne głosowanie

2021-06-14 6:10

Księża nie będą mogli zbierać na tace w niedziele niehandlowe? Wciąż trwa w Polsce kłótnia o zakaz handlu - jednymi z największych przeciwników robienia zakupów w niedziele jest Kościół. Tymczasem przedsiębiorcy oraz większość obywateli chciałaby zniesienia ustawy ograniczającej handel. Jeżeli jednak zakaz handlu w niedziele ma pozostać, to objęte nim powinny być też świątynie, gdzie obowiązywałby zakaz zbierania na tacę podczas niedzielnych mszy. Sprawdziliśmy, ilu Polaków popiera takie ograniczenia dla kleru.

Święta wojna

Chociaż premier Mateusz Morawiecki obiecał Kościołowi katolickiemu kolejne luzowanie obostrzeń, które weszło w życie wraz z rozporządzeniem rady ministrów w niedzielę 13 czerwca 2021, a arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję, to Polacy chcą innych ograniczeń dla księży. Wszystko przez spór o zakaz handlu w niedziele, którego zwolennikiem są katoliccy duchowni. Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki w zeszłym miesiącu przypomniał, że w Niemczech od lat niedziele są wolne od handlu, a pracownicy i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania.

ZOBACZ: Mamy dokumenty Wałęsy. Wielki dom, MILIONY na koncie i nie tylko [ZDJĘCIA]

Kościół jak sklep?

Tymczasem Polacy chcą zniesienia zakazu handlu. Gdy zapytaliśmy naszych czytelników o niedziele bez handlu aż 70 proc. stwierdziło, że są im przeciwni. Za zakazem handlu było 30 proc. głosujących. Podobnie jednomyślni Polacy byli w kwestii rozszerzenia zakazu handlu o... Kościół katolicki. Ponad 82 proc. naszych czytelników stwierdziło, że skoro jest zakaz handlu w Polsce, to powinien on obowiązywać także kler - na tacę księża mogliby zbierać tylko w niedziele handlowe. Przeciwnych takim ograniczeniom było przeszło 13 proc. głosujących, a pozostali nie mieli w tej kwestii zdania. Wychodzi więc na to, że Polacy gotowi są zaakceptować zakaz handlu w niedziele, ale tylko gdy obowiązywać będzie on także w Kościele.

UWAGA emerycie! Oto Waloryzacja emerytur 2022. Tyle pieniędzy dostaną seniorzy [TABELA]

Sonda
Czy uważasz, że PiS wprowadził zakaz handlu w niedziele, by przypodobać się kościołowi w Polsce i zdobyć głosy wiernych w wyborach?

Zakaz handlu i luzowanie obostrzeń

Przypomnijmy, że zakaz wprowadzony został przez Zjednoczoną Prawicę pod postacią ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W 2021 roku Polacy mogą robić zakupy jedynie w kilka niedziel. Ustawa zaprojektowana przez PiS miała na celu poprawić życie rodzinne pracowników sieci handlowych poprzez dodatkowe dni wolne.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Strajk pielęgniarek. Ile tak naprawdę zarabia pielęgniarka w Polsce?

Jeżeli zaś chodzi o obostrzenia dla Kościoła katolickiego w Polsce, to premier Morawiecki i reszta ministrów zdecydowała, że od niedzieli 13 czerwca 2021 roku w mszach udział może wziąć więcej wiernych. Zajęta może być dokładnie połowa miejsc.

- W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby – podobnie jak to jest w innych miejscach – te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia, dotyczy właśnie również kościołów – powiedział szef rządu.

E-Polska. Debata: Pożyczka szerokopasmowa – kto najbardziej może skorzystać z finansowania z Programu Polska Cyfrowa?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze