Święta wojna
Chociaż premier Mateusz Morawiecki obiecał Kościołowi katolickiemu kolejne luzowanie obostrzeń, które weszło w życie wraz z rozporządzeniem rady ministrów w niedzielę 13 czerwca 2021, a arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję, to Polacy chcą innych ograniczeń dla księży. Wszystko przez spór o zakaz handlu w niedziele, którego zwolennikiem są katoliccy duchowni. Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki w zeszłym miesiącu przypomniał, że w Niemczech od lat niedziele są wolne od handlu, a pracownicy i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania.
ZOBACZ: Mamy dokumenty Wałęsy. Wielki dom, MILIONY na koncie i nie tylko [ZDJĘCIA]
Kościół jak sklep?
Tymczasem Polacy chcą zniesienia zakazu handlu. Gdy zapytaliśmy naszych czytelników o niedziele bez handlu aż 70 proc. stwierdziło, że są im przeciwni. Za zakazem handlu było 30 proc. głosujących. Podobnie jednomyślni Polacy byli w kwestii rozszerzenia zakazu handlu o... Kościół katolicki. Ponad 82 proc. naszych czytelników stwierdziło, że skoro jest zakaz handlu w Polsce, to powinien on obowiązywać także kler - na tacę księża mogliby zbierać tylko w niedziele handlowe. Przeciwnych takim ograniczeniom było przeszło 13 proc. głosujących, a pozostali nie mieli w tej kwestii zdania. Wychodzi więc na to, że Polacy gotowi są zaakceptować zakaz handlu w niedziele, ale tylko gdy obowiązywać będzie on także w Kościele.
UWAGA emerycie! Oto Waloryzacja emerytur 2022. Tyle pieniędzy dostaną seniorzy [TABELA]
Zakaz handlu i luzowanie obostrzeń
Przypomnijmy, że zakaz wprowadzony został przez Zjednoczoną Prawicę pod postacią ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W 2021 roku Polacy mogą robić zakupy jedynie w kilka niedziel. Ustawa zaprojektowana przez PiS miała na celu poprawić życie rodzinne pracowników sieci handlowych poprzez dodatkowe dni wolne.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Strajk pielęgniarek. Ile tak naprawdę zarabia pielęgniarka w Polsce?
Jeżeli zaś chodzi o obostrzenia dla Kościoła katolickiego w Polsce, to premier Morawiecki i reszta ministrów zdecydowała, że od niedzieli 13 czerwca 2021 roku w mszach udział może wziąć więcej wiernych. Zajęta może być dokładnie połowa miejsc.
- W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby – podobnie jak to jest w innych miejscach – te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia, dotyczy właśnie również kościołów – powiedział szef rządu.