Ksiądz

i

Autor: paterdarius / CC0 / pixabay.com

WYJĄTKOWY ksiądz w Sejmie. Ujawniamy, ile zarabia

2021-06-09 13:50

Rzesze księży w polskim Sejmie? Parlament niczym kolejny kościół katolicki? Nic z tych rzeczy nie ma miejsca. Dotarliśmy do informacji jak to jest z zatrudnieniem księdza w Sejmie, ile taki ksiądz zarabia oraz kim jest, bo mowa o jednej osobie. Można się mocno zdziwić, zwłaszcza w kwestii zarobków sejmowego księdza.

Posługę kapłańską księża kościoła katolickiego w Polsce pełnią wszędzie - kaplice na lotniskach, prywatne spotkania z osadzonymi w więzieniach. W Sejmie też musi znaleźć się duchowny. Jak się jednak okazuje, na ponad 400 posłów wystarcza jeden ksiądz. To on zapewnia posłom i senatorom, gdyż obsługuje cały parlament, spokój ducha. Jeden kapłan małej, politycznej parafii. Chociaż zarobki posłów nie są małe, to sejmowy ksiądz musi liczyć na co łaska.

- Kapelanem parlamentarzystów jest ks. dr Piotr Burgoński, wykładowca akademicki UKSW. Z posługą duszpasterską nie wiążą się żadne opłaty ponoszone przez Kancelarię Sejmu. Ksiądz kapelan nie jest też oczywiście ani zatrudniony na etacie w Kancelarii Sejmu, ani też na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z naszą instytucją - wyjaśnia "Super Expressowi" i "Super Biznesowi" Kancelaria Sejmu.

Chociaż Sejm nie płaci mu ani grosza, to można podejrzewać, że jako kapelan otrzymuje stałe wynagrodzenie. Ile wynosi pensja księdza w Sejmie? Średnie wynagrodzenie dla duchownych podlegających MSWiA to niecałe 9 tys. złotych, czyli mniej, niż otrzymuje poseł. Oczywiście w tym roku kwota ta mogła wzrosnąć, bowiem Kościół i rząd niechętnie ujawniają dane dotyczące Funduszu Kościelnego.

ZOBACZ: Duda pokazał swój majątek! SPINKA za tysiące złotych, nieruchomości za miliony [ZDJĘCIA]

Kwota ta jest też niższa niż księdza w dobrze prosperującej parafii. Podstawową opłatą księdza jest comiesięczny ZUSdo kilkuset złotych. Poza tym? Hulaj dusza, piekła nie ma! Ksiądz otrzymuje skromne, bazowe wynagrodzenie. Pieniądze z tacy przekazuje "górze", a ta dzieli je zależnie od hierarchii duchownego jak i samej parafii. Gdyby policzyć ilość wierzących w Polsce, średnią kwotę jaką dają co tydzień na tacę, to przeciętnie ksiądz mógłby miesięcznie zarabiać niemal 34 tys. złotych miesięcznie (licząc jednak, że sam sprawuje posługę i jego świątynia remontowana jest z Funduszu Kościelnego).

NIE UWIERZYSZ! Tak mieszka Kasia Cichopek, gwiazda serialu "M jak Miłość" i prowadząca "Pytanie na Śniadanie"

Sonda
Czy korzystasz z Karty Dużej Rodziny?
Nalot na klub nocny w Tychach
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze