Prąd

i

Autor: Shutterstock Prąd

Ceny prądu

Koszty wytworzenia energii coraz wyższe. W sierpniu padł rekord

2022-09-01 17:06

Średni miesięczny koszt wytworzenia energii w Europie w sierpniu 2022 r. stał się najwyższy w historii. Wszystko przez gwałtownie rosnące ceny energii - wynika z badania firmy analitycznej Rystad Energy. Pod koniec sierpnia w Niemczech koszty te przekroczyły poziom 1 tys. euro za MW. - Jest tylko jeden aktor - Putin - przekonuje Ursula von der Leyen.

Cenowy rekord

W wielu krajach padł kosztowy rekord, co pokazują dane Rystad Energy. Eksperci przewidują, że sierpień będzie najdroższym miesiącem dla energii elektrycznej na wszystkich głównych rynkach europejskich - pisze portal qz.com. Włochy były pierwszym państwem, na którym średnia miesięczna cena spotowa przekroczyła 500 euro za MW. Natomiast cena hurtowa energii na przyszłoroczne dostawy we Francji i w Niemczech przekroczyła w ubiegłym tygodniu 1000 euro za MW.

Rystad Energy podkreśla, że taki skok cen prądu wynika przede wszystkim z silnego wzrostu kosztów gazu na rynkach europejskich. A to z kolei wiąże się z polityką Gazpromu, który ogranicza dostawy surowca do Niemiec poprzez Nord Stream 1.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Alternatywne rozwiązanie

Komisja Europejska wysyła sygnały w kierunku obserwatorów i uczestników rynku energetycznego, że jest gotowa interweniować, jeżeli ceny prądu się nie ustabilizują. Jednym z rozwiązań jest rozdzielenie rynku gazu i rynku energii elektrycznej, czego domaga się np. Rumunia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zawieszenie zasad wolnego rynku i ustalenie limitu cenowego na energię. Przy takim rozwiązaniu jednak niezbędne byłoby uruchomienie rekompensat dla producentów energii, bo w przeciwnym przypadku to oni musieliby ponieść koszty tej decyzji politycznej. A to finalnie doprowadziłoby do ich bankructwa.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze