Piotr Muller

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Krajowy Plan Odbudowy. Rzecznik rządu zdradził, kiedy wypłata środków

2022-05-17 10:19

Komisja Europejska wciąż oficjalnie nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, ale jest gotowa zmienić zdanie pod pewnymi warunkami. Jak zdradził rzecznik rządu Piotr Müller we wtorkowej rozmowie z TVP Info, środki zostaną wypłacone dopiero po spełnieniu żądań KE. Stanie się to wtedy, gdy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, która zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pieniądze z KPO będą dopiero wtedy, gdy prezydent podpisze ustawę

W programie "Jedziemy" w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller był pytany, czy na pewno jest porozumienie z Komisją Europejską w sprawie KPO i czy po przyjęciu przez Sejmu ustawy zakładającej likwidacje Izby Dyscyplinarnej SN Komisja Europejska nie poda pretekstu, by nie wypłacać Polsce pieniędzy.

- W ramach Unii Europejskiej są oczywiście radykałowie, którym zależy na tym, aby w tym porozumieniu w przyszłości szukać nieporozumienia, ale jestem przekonany, że akurat na tym poziomie, jeśli chodzi o KPO, doszliśmy do takiego porozumienia, że jeżeli zostanie przyjęta ustawa pana prezydenta, która jest w Sejmie, będzie to oznaczało wypłatę środków - odpowiedział rzecznik rządu.

EKG 2022. Grzegorz Puda. Kiedy dostaniemy pieniądze z Unii na Krajowy Program Odbudowy?

Przyznał, że ze strony Komisji Europejskiej była wola, by "szczegółowo zapisać pewne rzeczy" i przez wiele miesięcy komisja "próbowała dopisać rzeczy, na które my się nie godziliśmy". "To jest kompetencja krajowa, więc zgodziliśmy się na to, na co my chcieliśmy się zgodzić, czyli na to, co było w projekcie pana prezydenta" - zaznaczył Müller.

Spełnienie warunków i wypłata z KPO

Jak powiedział Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda w Kwadransie Politycznym w TVP, negocjacje zostały zamknięte i "nie ma żadnej spornej sprawy". Na uchwalenie ustawy w sprawie sądownictwa czas jest do końca czerwca, szef resortu zapewnia, że "spokojnie się wyrobimy".

- Płatności są w systemie półrocznym, czyli po 2 kwartale składamy wniosek i rzeczywiście z harmonogramu wynika, że wykonujemy pewne zadania, które zobowiązaliśmy się wykonać, m.in. reforma dotycząca SN [...] W lipcu składamy wniosek. Na rozpatrzenie wniosku jest kilka tyg. Pierwsza transza w tym roku to jest 2,8 mld euro z części grantowej i z części pożyczkowej 1,6 mld euro - mówił Buda.

Sonda
Czy sądzisz, że Krajowy Plan Odbudowy jest nam potrzebny?

Spór Polski o KPO

KE wciąż oficjalnie nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd KPO, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała w środę 11 maja PAP, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski – przekazała wówczas Nuyts.

W czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma kontynuować prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany