14-latka ZAWSTYDZIŁA DOROSŁYCH. Znalezione pieniądze odniosła na policję

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/frycyk01

Kredyt spłacony przed czasem. Bank musi oddać prowizję!

2019-09-12 13:15

Każda osoba, która ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i je oddać konsumentowi – informuje UOKiK. Właśnie zapadł korzystny dla konsumenta wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tego typu sprawie.

Każdy kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu i nie może być z tego tytułu w żaden sposób karany przez bank. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w takiej sprawie, że bank musi rozliczyć się z konsumentem z kosztów zaciągnięcia pożyczki.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Ile trzeba zarabiać, aby spłacać kredyt

Każda osoba, która ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i je oddać konsumentowi – informuje UOKiK. Zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. powinien obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK cały czas sprawdza, w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających, które są na wczesnym etapie, a kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco. 

ZOBACZ TEŻ: Wielka awaria ING Banku Śląskiego. Nie działają płatności i wypłaty z bankomatów

Apeluję do kredytodawców, żeby respektowali wyrok TSUE. Dla instytucji finansowych, banków stanowi on jasną informację, jak interpretować ten przepis. Jest to też dobry powód do tego, aby unormowały sytuację na rynku i zawierały ugody z klientami. W ten sposób można uniknąć interwencji UOKiK, a przypomnę, że maksymalna kara za naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim może wynieść do 10 proc. obrotu – dodaje Marek Niechciał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze