Nowy system mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

i

Autor: SHUTTERSTOCK Nowy system mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

Kredytobiorcy będą wściekli! "Brak granic" wzrostu stóp procentowych

2022-04-19 16:55

Niskie stopy procentowe to pieśń przeszłości. Kredytobiorcy z przerażaniem porównują niskie raty z września z obecnymi, które osiągają astronomiczne wartości. A to prawdopodobnie jeszcze nie koniec podwyżek. Ile mogą jeszcze wzrosnąć stopy? Jeden z członków RPP mówi nawet o 7,5 proc.

Stopy procentowe znów urosną

Inflacja szaleje, a Rada Polityki Pieniężnej próbuje ją zatrzymać podnosząc stopy procentowe. Rykoszetem obrywają kredytobiorcy, ponieważ od wysokości stopy zależy wysokość ich miesięcznej raty. W efekcie już i tak drogie kredyty, mogą być jeszcze bardziej kosztowne. Jeszcze niedawno mówiło się, że docelowo stopy mają wzrosnąć do poziomu 5-6 proc. Tymczasem kredytobiorców załamały słowa prof. Henryka Wnorowskiego z RPP. Ekonomista co prawda potwierdził, że że cykl podwyżek może zostać zatrzymany na poziomie 6,5 proc., ale zaznaczył, że całkiem możliwy jest także apokaliptyczny dla osób spłacających kredyty scenariusz, w którym stopy procentowe mogą dojść do 7,5 proc.

- Wolałbym obecnie uniknąć twardego określania, do jakiego poziomu możemy dojść ze stopami procentowymi. W tej chwili nie biorę jednak pod uwagę żadnych limitów. Wracając jednak do stóp na poziomie 6,5 proc., to bardzo chciałbym, żeby udało nam się zakończyć na tym cykl. Wydaje się nawet, że są do tego pewne argumenty. Jednak trochę się obawiam, że mogę być tutaj zbyt wielkim optymistą, biorąc pod uwagę przesłanki, jakie mamy. Dlatego rynki muszą brać pod uwagę także to, że stopy procentowe mogą dojść do 7,5 proc - powiedział w rozmowie z Business Insiderem.

Co to oznacza dla spłacających kredyty?

Rata za kredyt 100 tys. zł, która we wrześniu wynosiła 595 zł wzrosłaby do 933 zł. W jeszcze gorszej sytuacji znalazłyby się osoby z wyższymi długami. Kredyt w wysokości pół miliona przed podwyżkami oznaczał miesięczny wydatek 2300 zł. Gdyby spełniła się ta czarna wizja, rata wzrosłaby do 4667 zł. Czy tak czarny dla kredytobiorców scenariusz jest realny?

- W związku ze skutkami wojny faktycznie wyraźnie zrewidowane zostały prognozy, dotyczące finału podwyżek stóp procentowych w bieżącym cyklu. Do grona optymistów wciąż zaliczyć należy PKO BP, który jeszcze pod koniec marca sugerował, że podstawowa stopa wzrośnie do około 4,75%. Dziś już wiadomo, że ta prognoza została przesunięta, bo ekonomiści największego banku spodziewają się, że RPP w maju podniesie stopę referencyjną o 50 punktów, czyli do 5%. Wciąż nie wiadomo czy to będzie koniec podwyżek. Rynek spodziewa się raczej, że finał podwyżek zobaczymy wtedy, gdy stopa referencyjna dobrnie mniej więcej do poziomu 6,0 - 6,5%. Wyższe prognozy są już raczej emanacją pesymizmu, który miejmy nadzieję nie stanie się naszą rzeczywistością. Musimy przecież pamiętać, że zbyt szybkie i zbyt daleko idące podwyżki stóp procentowych negatywnie wpłynęłyby na rodzimą gospodarkę. Chodzi tu nie tylko o kredytobiorców, ale też w ogóle o kondycję firm i sytuację na rynku pracy. Rada Polityki Pieniężnej ma dziś za zadanie obniżenie inflacji, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien mieć przecież w planach rujnowania gospodarki - komentuje Bartosz Turek Główny Analityk HRE Investments.

Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację. Jednak należy pamiętać, że stopa procentowa nie odzwierciedla wprost oprocentowania kredytu hipotecznego. O ostatecznym oprocentowaniu decyduje WIBOR 3M.

Express Biedrzyckiej - Kazimierz Krupa: Euro rozwiązałoby problem inflacji i stóp procentowych
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Najnowsze