Bank

i

Autor: Shutterstock Bank

Zamieszanie z WIRON

Kredytobiorcy znów zostali zaskoczeni! WIBOR nie zostanie zastąpiony WIRON-em?

2024-03-20 13:23

Jak informuje money.pl, zgodnie z nowym harmonogramem wskaźnik ma całkowicie zastąpić WIBOR do końca 2027 r. "To oznacza, że od początku 2028 r. WIBOR zniknie ze wszystkich kontraktów, opiewających na biliony złotych. W jego miejsce pojawi się nowy wskaźnik, który, w parze z marżą banku, wpływa na oprocentowanie większość kredytów zaciągniętych przez Polaków"-czytamy. Problem w tym, że część banków już oferuje produkty oparte o nowy wskaźnik.

WIRON obliczany z błędnymi danymi. Co z umowami?

Jak czytamy w money.pl, "wątpliwości wobec WIRON-u wynikać mają z błędów i korekt danych użytych do jego wyliczenia, przekazywanych przez banki".

Portal przywołuje informacje, dziennika "Gazety Prawnej", który pisał, że o postępowaniu administracyjnym wszczętym przez KNF przeciwko największym bankom: Santanderowi, Pekao, Millennium, BNP Paribas i mBankowi. Według nieoficjalnych ustaleń dziennika sprawa dotyczy WIRON-u i ma związek z błędnymi danymi przekazanymi do jego obliczenia. "Bankom grożą za to wielomilionowe kary"-podkreśla money.pl.

Na dowód porażki WIRON-u, portal, argumentuje brakiem emisji obligacji skarbowych, opartych właśnie na tym wskaźniku.  "Zgodnie z harmonogramem, który wymaga aktualizacji ze względu na odroczenie reformy, resort finansów już dawno powinien był dokonać takie emisji"-czytamy w portalu.

Money.pl informuje, że "kredyt wironowy łatwiej będzie zakwestionować w sądzie niż wiborowy". Jak czytamy, Pekao SA i ING Bank Śląski, które oferują kredyty w oparciu o WIRON, nie widzą problemu, błędnych danych. Jak uzasadniają to te banki " nie widzą problemu, ponieważ wskaźnik, który wykorzystały do oprocentowania kredytów, wciąż jest opracowywany i notowany".

Money.pl spekuluje, że WIRON mógłby być zastąpiony stopą referencyjną NBP. Nie wiadomo jednak czy takie rozwiązanie jest w ogóle brane pod uwagę.

"Szkopuł w tym, że nie spełnia ona wymogów formalnych. W resorcie finansów odbyły się w tej sprawie konsultacje. Zastanawiano się nad wpisaniem jej do ustawy o kredycie hipotecznym jako dodatkowego wskaźnika " - pisze portal.

Money.pl przypomina, że likwidację WIBOR-u jako jeden ze sposobów na rozwiązanie problemu wysokich raty kredytów, przygotował poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego.

"Z prezentacji wynikało, że Polacy zaoszczędzą dzięki temu łącznie ok. miliarda złotych. W tym czasie — co warto podkreślić — raty dynamicznie rosły wskutek podwyżek stóp procentowych banku centralnego, który w ten sposób walczy z wysoką inflacją".

Sektor bankowy apeluje do rządzących o pilne zajęcie się i rozwiązanie problemu. 

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Kapis

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Ten popularny w Polsce kobiecy zawód już nie istnieje. Chodzi o:
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze