Rekordowe pieniądze dla Podlasia! Ponad mld euro trafi do regionu z Unii Europejskiej

i

Autor: pixabay.com Rekordowe pieniądze dla Podlasia! Ponad mld euro trafi do regionu z Unii Europejskiej

Strefa euro

Kredyty hipoteczne w strefie euro. Będzie korekta cen domów w Europie

2023-02-20 14:56

W Polsce zdecydowana większość kredytów hipotecznych jest udzielana ze zmienna stopa procentową, co w ostatnich miesiącach mocno odbiło się na sytuacji finansowej wielu gospodarstw domowych. Podczas gdy w strefie euro dominuje rynek stałych stóp procentowych. Strukturalne przejście na stałe stopy procentowe, które nastąpiło w strefie euro w latach 2010-ych, pomoże częściowo zamortyzować wpływ wzrostu stóp procentowych na ceny domów. W opinii Allianz Trade nieunikniona wydaje się szeroko zakrojona korekta cen domów w Europie, choć będzie miała różną skalę.

W strefie euro kredyty są tańsze niż w Polsce

Ostatnie tendencje związane z kredytami sugerują, że mieszkańcy strefy euro zakładają szybki powrót niższego oprocentowania. W czasach niskich stóp procentowych gospodarstwa domowe w strefie euro zgodnie wybierały kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej, lecz dziś w niektórych krajach wzrósł udział nowych kredytów o zmiennym oprocentowaniu, ponieważ kredytobiorcy wolą nie „blokować” się wysokimi stopami procentowymi.

Jest to szczególnie widoczne we Włoszech, gdzie gospodarstwa domowe są bardzo wrażliwe na wciąż rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych. Francuscy kredytobiorcy nadal zaciągają kredyty hipoteczne o stałym (i niższym) oprocentowaniu, zarówno ze względu na ograniczenia krajowe, dzięki którym banki mają ograniczoną możliwość przenoszenia podwyżek stóp procentowych na kredytobiorców, jak i ze względu na rynek kredytów hipotecznych nastawiony na stałe stopy procentowe.

Podwyżki stóp przez Europejski Bank Centralny (EBC) doprowadziły do gwałtownego zaostrzenia warunków finansowania, co spowodowało znaczne spowolnienie wzrostu liczby kredytów. Skok dotyczył w szczególności oprocentowania kredytów hipotecznych w całej strefie euro od początku 2022 roku, po historycznie niskim poziomie w 2021. W Niemczech i Włoszech stopy procentowe wzrosły od stycznia 2022 roku o odpowiednio 215 i 189 pkt bazowych, podczas gdy Francja i Hiszpania odnotowały bardziej umiarkowany wzrost (odpowiednio o 93 i 148 pkt bazowe) – wynika z analiz Allianz Trade.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Czy w związku z rosnącym oprocentowaniem rozważasz sprzedaż /wynajem mieszkania?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki